Գագիկ Համբարձումյանը՝ դատավորին. Մասնակցելու եմ շարժմանը, որ  Ձեր գլխի վերևում կախված զինանշանի վրայի Արարատ լեռը կիսալուսին չդառնա
15:42 05/06/2024
Գագիկ Համբարձումյանը՝ դատավորին. Մասնակցելու եմ շարժմանը, որ Ձեր գլխի վերևում կախված զինանշանի վրայի Արարատ լեռը կիսալուսին չդառնա
Փաստաբան Վարդուհի Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է դատական նիստի ընթացքում Գագիկ Համբարձումյանի խոսքից մի հատված.
«4-օրյա և 44-օրյա պատերազմի մասնակից Գագիկ Համբարձումյանը դատարանին.
«Հարգելի՛ դատարան,  «Տավուշը Հանուն Հայրենիքի» շարժմանը մասնակցել եմ, մասնակցում եմ , մասնակցելու եմ, որ Ձեր գլխի վերևում կախված զինանշանի վրայի Արարատ լեռը կիսալուսին չդառնա»։
Գագիկ Համբարձումյանը կալանավորվեց մեկ ամիս ժամկետով»։
Ի դեպ, դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի որոշմամբ, «Արմավիր» ՔԿՀ-ում  պահվող Համբարձումյանի տեսակցությունների վրա արգելք է դրվել։

Гагик Амбарцумян – в суде: Участвую в движении, чтобы гору Арарат на гербе Республики Армения не заменили полумесяцем
16:02 05/06/2024
Адвокат Вардуи Саркисян на своей странице в соцсети Facebook опубликовала отрывок из слова Гагика Амбарцумяна во время заседания суда:
«Участник 4-дневной и 44-дневной войн Гагик Амбарцумян – суду:
"Уважаемый суд, участвовал, участвую и буду участвовать в движении "Тавуш во имя Родины" для того, чтобы гору Арарат на висящем над вашей головой гербе Республики Армения не заменили полумесяцем".
Гагик Амбарцумян арестован на месяц.
Кстати, решением судьи Армине Меликсетян, содержащемуся в УИУ "Армавир" Гагику Амбарцумяну запрещены свидания».
Отметим, трое из пяти задержанных участников акции протеста перед зданием МИД 31 мая арестованы, четвертый отправлен под домашний арест. Ранее правозащитник Рубен Меликян сообщил об аресте Гнела Петросяна сроком на месяц. Глава молодежного крыла РПА Генрих Даниелян сообщил об аресте товарища по партии Жоры Аветисяна. В двух остальных случаях речь идет о Месропе Есаяне и Гагике Амбарцумяне.