Կեմերովոյում տրամվայների բախման հետևանքով կա զոհ, 90 վիրավոր
ՌԴ Կեմերովոյում տրամվայների վթարի հետևանքով մեկ մարդ է զոհվել։ Այս մասի հայտնել է քաղաքապետ Դմիտրի Անիսիմովը։
«Ցավոք սրտի, չնայած բժիշկների բոլոր ջանքերին, տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժածներից մեկը մահացել է»,- գրել է նա։
Քաղաքապետը նշել է, որ մնացած հոսպիտալացված տուժածների վիճակը բժիշկները գնահատում են բավարար։ Ամբուլատոր բուժման է տեղափոխվել 11 մարդ։
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին, որ ընդհանուր առմամբ տուժել է 90 մարդ, այդ թվում՝ հինգ երեխա, 78 տուժած տեղափոխվել է Կեմերովոյի երեք հիվանդանոց։
Մի քանի հիվանդ արդեն վիրահատվում են։
Վթարը տեղի է ունեցել այսօր  վաղ առավոտյան Լոգովայա մայրուղու վրա։ Ռիա նովոստին գրում է, որ հարուցվել է քրեական գործ։

One person died and dozens, including five children, were injured when two trams collided in Russia's Siberian city of Kemerevo, AFP reported on Thursday, citing the regional health ministry.
"Unfortunately one person died," Alexei Kuznetsov, a senior official at the regional health ministry, was quoted as saying by the Interfax news agency.
"Ninety people were hurt, including five children," he said.
According to images broadcast on Russian media, one tram appeared to have lost control while descending a hill and slammed into another one, which was at a stop taking on passengers.
Russia's Investigative Committee, which probes major crimes, said it had opened an investigation into the incident.
Kemerevo is a city of some 540,000 residents located in western Siberia, in the major coal mining region known as Kuzbass.