ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը հունիսի 10-12-ը կայցելի Հայաստան։ Այս մասին հայտնում են Պետդեպեպարտամենտից։
Նշվում է, որ նա հանդիպելու է կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ՝ քննարկելու ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն և արժանապատիվ խաղաղության համաձայնագրի առաջընթացին, ներառյալ՝ Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես սահմանազատման հիմք օգտագործելը:
Պետքարտուղարի օգնականը կգլխավորի հայ-ամերիկյան ռազմավարական երկխոսության հանդիպումը՝ վերանայելու երկկողմ հարաբերությունների խորացման գործում ձեռք բերված նշանակալի առաջընթացը և քննարկելու հետագա քայլերը։
Պետքարտուղարի օգնական Օ'Բրայենը կհանդիպի նաև գործարար համայնքի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։

U.S. Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs James C. O’Brien will travel to Yerevan, Armenia June 10-12, the State Department reported.
"Assistant Secretary O’Brien will lead the U.S.-Armenia Strategic Dialogue Capstone meeting to review the significant progress made in deepening bilateral relations and discuss next steps," it said in a statement on Friday.
"Assistant Secretary O’Brien will meet with senior government officials to discuss U.S. support for progress on a durable and dignified peace agreement between Armenia and Azerbaijan, including the use of the Alma Ata declaration as a basis for border delimitation. Assistant Secretary O’Brien will also meet with members of the business community and will engage civil society," the State Department added.