Բա ի՞նչ պիտի անենք, իսկ ինչո՞ւ պետք է չմերժենք. Ալեն Սիմոնյանը՝ արտահերթ նիստ հրավիրելու ընդդիմության առաջարկի մասին
«Բա ի՞նչ պիտի անենք, իսկ ինչո՞ւ պետք է չմերժենք, կարո՞ղ եք մեկ պատճառ ասել»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ պատասխանելով արտահերթ նիստ հրավիրելու ընդդիմության նախագիծն օրակարգ մտցնելու նախաձեռնությունը ԱԺ խորհրդի կողմից մերժելու հավանականության մասին հարցին։
Նրա խոսքով ընդդիմությունը տարին մեկ մարդ պետք է փոխի և գա ասի, նույն բաները։
Արձագանքելով ընդդիմության հիմնավորմանը, թե կառավարության ծրագիրը տապալել են՝ Ալեն Սիմոնյանն ասաց, թե այն իրենց չի վերաբերում, թող գան այդ մասով կառավարությանը հարց տան։
Հիշեցնենք, որ ընդդիմադիր խմբակցություններն այսօր միջնորդություն էին ներկայացրել ԱԺ Խորհուրդ՝ առաջարկելով կառավարության հրաժարականի օրակարգով արտահերթ նիստ գումարել։
Միջնորդության մեջ, մասնավորապես, նշվել էին, որ «Հայաստանի ինքնիշխանությունն անմիջական սպառնալիքի տակ է։ Գործող կառավարությունը ձախողել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը...պահի հրամայական է, որ պետության կառավարումը, քաղաքական համաձայնությամբ, խաղաղ և անցնցում կերպով ստանձնեն պրոֆեսիոնալ, հանրային հեղինակություն ունեցող փորձառու անձինք»։

«Отклоним, как же иначе?» Ален Симонян – о предложении оппозиции созвать внеочередное заседание НС
Ален Симонян заявил, что Совет Национального Собрания отклонит обращение оппозиции о созыве внеочередного заседания парламента.
«Отклоним это обращение, как же иначе? Назовите хотя бы одну причину, по которой мы не должны этого делать. Они каждый год меняют свое "лицо" и продолжают выдвигать одни и те же требования», – сказал Ален Симонян в беседе с журналистами в НС РА, отвечая на вопрос о вероятности отклонения Советом НС РА инициативы о созыве внеочередного заседания парламента.
Что касается обоснования оппозиции относительно провала правительством своей программы, Симонян заявил, что «это их не касается, пусть адресуют свои вопросы правительству».
Отметим, что оппозиционные фракции НС РА «Армения» и «Честь имею» представили в Совет Национального Собрания Армении предложение о созыве внеочередного заседания. В повестке созываемого внеочередного заседания парламента Армении будет лишь один вопрос – роспуск правительства и формирование нового.
В обращении в частности указано: «Суверенитет Армении находится под непосредственной угрозой. Действующее правительство провалило оборону, безопасность, территориальную целостность и неприкосновенность границ Республики Армения... императив сейчас, чтобы управление государством, с политического согласия, мирно и без потрясений было передано профессиональным, обладающим опытом и авторитетом деятелям».