Եթե Ադրբեջանի կողմից լինի կառուցողական մոտեցում, խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր եմ համարում հենց վաղը. Ռուբինյան
13:19 11/06/2024
«Մենք համարում ենք, որ այո, մոտ ենք խաղաղության պայմանագրի տեքստը վերջնականցնելուն, և մենք մեր կողմից պատրաստ ենք շատ արագ ամբողջականացնել այն և ստորագրել»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Ըստ նրա, այն փաստը, որ այսօր չեն ստորագրում, նշանակում է, որ ամբողջականացված չէ. «Եթե հնարավոր եղած լիներ ամբողջովին,  100 տոկոսով ամեն ինչի շուրջ  համաձայնության գալ, արդեն ստորագրած կլինեինք»։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է նոյեմբերին ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության հարցերով COP29-ի գագաթաժողովին ստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը, Ռուբինյանը  պատասխանեց. «Եթե ադրբեջանական կողմից լինի կառուցողական մոտեցում, ես խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը հնարավոր եմ համարում հենց վաղը»:
Նա նաև հայտարարեց, որ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և տարածքային ամբողջականության ճանաչման հարցերում  հայկական կողմի դիրքորոշումները չեն փոխվել։
Հայ-թուրքական հարաբերությունների հետ կապված՝ Ռուբինյանն ասաց, որ նոր հանդիպման պայմանավորվածություն ունեն ՀՀ-ի 7 Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև, սակայն ժամկետների ու վայրի վերաբերյալ դեռ պայմանավորվածություն չունեն։

Рубен Рубинян: При конструктивном подходе со стороны Азербайджана подписание мирного договора считаю возможным хоть завтра
«Считаем, что действительно близки к завершению текста мирного договора, со своей стороны готовы подписать его очень быстро», – заявил на брифинге 11 июня вице-спикер Национального Собрания Армении, специальный представитель армянской стороны в процессе нормализации армяно-турецких отношений Рубен Рубинян.
«Естественно, то, что мы сегодня не подписываем, означает, что согласование не завершено. Если бы была возможность полностью, на 100 процентов обо всем договориться, мы бы уже подписали», – отметил он.
Отвечая на вопрос о возможности подписания мирного договора на проводимом в этом году с 11 по 24 ноября 2024 года в азербайджанском Баку климатическом саммите ООН COP29, Рубинян сказал:
«Если будет конструктивный подход с азербайджанской стороны, я считаю возможным подписание мирного договора уже завтра».
Рубинян отметил также, что позиция армянской стороны относительно признания территориальной целостности и разблокировки региональных инфраструктур изменений не претерпела.
Что касается армяно-турецких отношений, Рубинян сказал: достигнута договоренность о встрече со спецпредставителем Турции Сердаром Кылычем, но о сроках и месте пока не договорились.