Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովի ընթացքում կքննարկվեն նաև  ներքաղաքական զարգացումները
Հունիսի 11-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, մեկնարկել են  Գերագույն հոգևոր խորհրդի աշխատանքները: Այս մասին հայտնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից։
Ժողովը սկսվել է Տերունական աղոթքով, որից հետո Վեհափառ Հայրապետը, իր գնահատանքն ու օրհնությունը բերելով Գերագույն հոգևոր խորհրդի հոգևորական և աշխարհական անդամներին, հայցել է Սուրբ Հոգու շնորհներն ու առաջնորդությունը ԳՀԽ-ի հերթական ժողովն արդյունավետ կերպով անցկացնելու համար։
Ժողովի ընթացքում կքննարկվեն Հայրենիքի առջև ծառացած արտաքին սպառնալիքներին և ներքաղաքական զարգացումներին, Մայր Տաճարի վերաօծմանն ու Մյուռոնօրհնության կազմակերպմանը, Եկեղեցական-հայեցակարգային հիմնախնդիրներին առնչվող հարցեր։

On June 11, in the Mother See of Holy Etchmiadzin, under the presidency of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, the activities of the Supreme Spiritual Council were launched, the church press office reported.
The meeting began with the Lord's Prayer, following which Catholicos Karekin II, conveying his appreciation and blessings to the clergy and lay members of the Supreme Spiritual Council, asked for the graces and guidance of the Holy Spirit to hold the regular SSC meeting effectively.
During the meeting, issues related to the external threats facing the Motherland and internal political developments, the re-consecration of the Mother Cathedral and the organization of the Holy Muron, Church-ideological issues will be discussed.