Ռուսաստանը կշարունակի աշխատել Հայաստանի հետ՝ հստակեցնելու Երևանի դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ և ակնկալում է, որ երկրների միջև հարաբերությունները կշարունակվեն գործընկերության և դաշնակցային հունով։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, մենք կշարունակենք աշխատել մեր հայ ընկերների հետ, կհստակեցնենք նրանց դիրքորոշումը, իհարկե, հուսով ենք, որ ամեն դեպքում հավատարիմ կմնանք գործընկերային և դաշնակցային հարաբերություններին»,- ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով ՀԱՊԿ-ի հետ կապված Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը մեկնաբանելու մասին հարցին
Պեսկովը նշել է, որ Հայաստանը, հավանաբար, նույնպես հետաքրքրված է դրանով։
«Յուրաքանչյուր երկիր ինքն է որոշում իր առաջնահերթությունները։ Մեր առաջնահերթությունները լավ հասկանալի են, մենք հետևողականորեն պաշտպանում ենք դրանք, և այդ առաջնահերթություններն անվտանգության, հավաքական անվտանգության ոլորտում մեզ հետ կիսում են անդամ երկրները (ՀԱՊԿ)», - Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ՝ ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։

Кремль будет прояснять позицию Армении по ОДКБ
Россия продолжит работу с Арменией для прояснения позиции Еревана по ОДКБ, рассчитывает, что взаимоотношения стран продолжатся в русле партнерства и союзничества, заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Что касается Армении, мы продолжим работу с нашими армянскими друзьями, мы будем прояснять их позицию, конечно, надеемся, что в любом случае мы будем придерживаться партнерских и союзнических отношений», – сказал Песков на просьбу прокомментировать заявление Никола Пашиняна, связанное с выходом Армении из ОДКБ.
Песков заметил, что в этом наверняка заинтересована и Армения.
«Каждая страна определяет свои приоритеты. Наши приоритеты хорошо понятны, мы последовательно их отстаиваем, и также эти приоритеты в области безопасности, коллективной безопасности разделяют с нами страны-участницы (ОДКБ)», - сказал пресс-секретарь президента РФ, его слова приводит РИА Новости.