30 անձ ձերբակալվել է, այդ թվում Աշոտ Երկաթը, դասախոսներ, տարիքով մարդիկ, որոնք վնասվածքներ ունեն. Փաստաբան
14:14 13/06/2024
Հունիսի 12-ին Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում, «Տավուշը հանուն Հայրենիքի» շարժման կազմակերպած բողոքի զանգվածային ակցիայի ընթացքում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման գործողության ընթացքում բերման ենթարկված 30 անձ ձերբակալվել է 72-ժամով։ Panorama.am-ին ասաց փաստաբան, «5 իրավապաշտպանների» նախաձեռնության անդամ Սերգեյ Հարությունյանը։
Նա ասաց, որ նրանք ձերբակալվել են  զանգվածային անկարգությանը վերաբերող քրեական գործի շրջանակներում։
«Եթե 72 ժամի ընթացքում նրանց մեղադրանք չառաջադրվի, կալանքի միջնորդություն չներկայացվի, 60-72-ժամյա ռեժիմի ընթացքում ազատ կարձակվեն։ Եթե կալանքի միջնորդություններ լինեն, արդեն կախված կլինի դատարանից»,- մանրամասենց փաստաբանը։
Ս.Հարությունյանը ոստիկանության Էրեբունի և Կենտրոնի բաժիններում տեսակցել է 18 անձի։
«Նրանց թվում է «Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը՝ Աշոտ երկաթը, դասախոսներ, տարիքով մարդ, որն ունի առողջական խնդիր, ծեծված, վնասվածքներով մարդիկ, մեկն ուներ երիկամի ցավը, մյուսը վահանաձև գեղձի հատվածում հարված էր ստացել, խեղդվում էր։ Մի քանի անգամ շտապօգնություն է կանչվել»,- ասաց Ս.Հարությունյանը։

Адвокат сообщил о задержании на 72 часа 30 участников акции протеста в Ереване, среди них – Ашот Минасян
В среду, 12 июня, на перекрестке улиц Баграмяна и Демирчяна в Ереване, в ходе применения Полицией несоразмерной силы во время организованной движением «Тавуш во имя Родины» массовой акции протеста 30 из подвергнутых приводу в полицейские отделения граждан задержаны на 72 часа. Об этом сообщил Panorama.am представляющий инициативу «5 правозащитников» адвокат Сергей Арутюнян.
По его словам, граждане задержаны в рамках касающегося массовых беспорядков уголовного дела.
«Если в течение 72 часов им не будет предъявлено обвинения, в суд не будет подано ходатайств об их аресте, они будут отпущены на свободу. Если же следователи представят ходатайства, все будет зависеть от решения суда», – сказал адвокат.
С.Арутюнян в отделениях Полиции в Эребуни и Кентрона навестил 18 задержанных.
«Среди них – командир отряда «Сисакан» Ашот Минасян -Ашот Еркат (в переводе с армянского – Ашот Железный. – Прим. ред.), преподаватели, пожилой человек, у которого проблемы со здоровьем, подвергшиеся избиению и получившие повреждения люди… Несколько раз вызывали бригаду врачей «Скорой помощи»», – рассказал С.Арутюнян.