Արնաշաղաղ գլխով տեղափոխել են բաժին՝ հիվանդանոց տանելու փոխարեն. Մանրամասներ է պատմում Աբրահամ Գասպարյանի կինը
00:01 13/06/2024
Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանության այսօրվա ջարդի արդյունքում լրագրող, Genesis Armenia ուղեղային կենտրոնի հիմնադիր Աբրահամ Գասպարյանը բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Գասպարյանի կինը՝ Արփի Հարությունյանը, Aysor.am-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ վերջինիս մոտ ախտորոշվել է կողոսկրերի կոտրվածքներ, բազաթիվ սալջարդեր։
«Հարվածներ են հասցրել կրծքավանդակին, գլխին և արնաշաղաղ գլխով տեղափոխել են բաժին՝ հիվանդանոց տանելու փոխարեն», - հայտնել է Հարությունյանը՝ հավելելով, որ բռնություն կիրառողները կարմիրբերատավորներ են եղել, որոնք խմբով հարձակվել են ու դաժան ծեծի են ենթարկել լրագրողին։ Գասպարյանը ոստիկանության բաժին է տեղափոխվել առանց կոշիկների։
Մինչ այս պահը Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից անգամ փորձ էլ չեն արել հետաքրքրվելու լրագրողի վիճակով, այս պահին հիվանդանոց քննիչներ են այցելել:
Ավելի վաղ Արփի Հարությունյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել էր ամուսնու լուսանկարներն ու գրել.
«Իզմիրլյան ԲԿ-ոմ ենք։ Գլխուղեղի ցնցում, փափուկ հյուսվածքների բազմաթիվ սալջարդեր։ Քիչ հետո կիմանանք КТ-ի պատասխանը»։

Абраама Гаспаряна с окровавленной головой отвезли в полицейское отделение вместо больницы. Его супруга рассказала подробности
12:23 13/06/2024
В результате примененного 12 июня полицией насилия на проспекте Баграмяна в Ереване директора аналитического центра/фонда Genesis Armenia, политолога Абраама Гаспаряна доставили в больницу с многочисленными телесными повреждениями.
Супруга Абраама Гаспаряна – Ани Арутюнян – в комментарии для Aysor.am сообщила, что у него диагностированы переломы ребер, многочисленные ушибы.
«Ему наносили удары по грудной клетке, голове. Абраама с окровавленной головой отвезли в полицейское отделение вместо того, чтобы доставить в больницу», – рассказала Арутюнян, добавив, что насилие применили «красные береты» (спецназ Полиции РА. – Ред.), которые группой напали на журналиста и жестоко избили его.
Абраама Гаспаряна подвергли приводу в отделение полиции без обуви.
На момент написания материала из Офиса Защитника прав человека даже не попытались узнать о состоянии журналиста, в больницу приехали следователи.
Ранее Арпи Арутюнян опубликовала на своей странице в Facebook фото супруга и написала:
«Находимся в МЦ «Измирлян». Сотрясение мозга, множественные ушибы мягких тканей. Скоро будут известны результаты КТ».