Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ հետաքննել տեղի ունեցածը. Amnesty International
Հայաստանում փողոցային ցույցերի ժամանակ բռնությունները պետք է հետաքննվեն։ Նշել է Amnesty International-ի Հարավային Կովկասի հարցերով հետազոտող Նատալյա Նոզաձեն՝ արձագանքելով հաղորդագրություններին, որ Երևանում ցուցարարների և ոստիկանների միջև կատաղի բախումներ են եղել, որոնք հանգեցրել են բազմաթիվ վնասվածքների և ձերբակալությունների։
«Կոչ ենք անում Հայաստանի իշխանություններին` անհապաղ և անաչառ հետաքննել տեղի ունեցածը, ներառյալ այն պնդումները, որ ոստիկանությունը հնարավոր է անհարկի կամ չափից դուրս ուժ է կիրառել։ Իշխանությունների արձագանքը բողոքի ցույցերին, նույնիսկ, երբ դրանք բռնի բնույթ են ստանում, պետք է խստորեն համապատասխանեն մարդու իրավունքների միջազգային չափանիշներին։
Իրավապահները պետք է խուսափեն ուժի կիրառումից։ Եթե դա հնարավոր չէ, ապա ուժը պետք է կիրառվի նվազագույն չափով, միայն այն դեպքում, երբ դա խիստ անհրաժեշտ և համաչափ է իրավապահ մարմինների օրինական նպատակին հասնելու համար»,-ասված է իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում։

Amnesty International: Violence during street protests in Yerevan must be investigated
Reacting to reports of violent clashes between protesters and police in Armenia’s capital Yerevan, which resulted in numerous injuries and detentions, Natalia Nozadze, Amnesty International’s South Caucasus Researcher, said:
“The level of violence during the latest street rally in Yerevan is deeply worrying. We call on the Armenian authorities to immediately and impartially investigate what happened, including allegations that the police may have used unnecessary or excessive force.”
“The authorities’ response to protests, even when they turn violent, must be strictly compliant with international human rights law and standards. Law enforcement officials should avoid the use of force; where this is not possible, force should only be used when it is absolutely necessary and proportionate to achieve a legitimate law enforcement objective, and to the minimum extent necessary.”