Մասսայական թունավորում Մոսկվայում. Մի քանի տասնյակ մարդ հայտնվել է վերակենդանացման բաժանմունքում
Մոսկվայում ավելի քան 120 մարդ բոտուլիզմի նշաններով դիմել է բուժօգնություն ստանալու համար։ Նրանցից 55-ի վիճակը գնահատվում է ծանր։ Այս մասին հայտնում են ռուսական ԶԼՄ-ները՝  վկայակոչելով Մոսկվայի փոխքաղաքապետ Անաստասիա Ռակովայի հայտարարությունը։
Վերջինը հայտնել է, որ Առողջապահության ու բժշկական կազմակերպությունների դեպարտամենտն ամբողջությամբ վերահսկում է իրավիճակը։ Այս պահի դրությամբ 30 մարդ գտնվում է  վերակենդանացման բաժանմունքում։ Շնորհիվ այն բանի, որ տուժածները շուտ են դիմել բժշկի, նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում։
Բուժօգնության դիմած քաղաքացիներն անցնում են անհրաժեշտ հետազոտություններ, նրանք գտնվում են բժիշկների վերահկսողության ներքո։
Հայտնի է, որ տուժածներն օգտվել են սննդի առաքման «Кухня на районе» ծառայությունից։ Ընկերությունից հայտնել են, որ թունավորման պատճառ է դարձել լոբով աղցանը, որը պատրաստելիս օգտագործել են պահածոյացված լոբի։
«Սկսել ենք ստուգել մատակարարման ամբողջ շղթան,  ժամանակավորապես դադարեցրել է հավելվածը՝ լրացուցիչ ստուգելու բոլոր ապրանքներն»,- նշել են  Ռոսպոտրեբնադզորից։
Կիրակի օրը քննիչները խուզարկել են ընկերության պահեստներին հարող տարածքը։ Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Սպառողների կյանքի և առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ծառայությունների մատուցման» հատկանիշներով։

В Москве за медицинской помощью с симптомами ботулизма обратился 121 человек, 55 находятся в тяжелом состоянии, 30 из них в реанимации, сообщила заммэра российской столицы Анастасия Ракова.
«Благодаря своевременному обращению за медицинской помощью, предпринятыми в связи с этим мерами, контролю со стороны медиков угрозы для жизни этих пациентов нет», – цитирует ее МИР 24.
По словам Раковой, департамент здравоохранения и медицинские организации города полностью контролируют ситуацию в связи с обращением граждан с симптомами отравления и подозрением на ботулизм.
Ведется эпидемиологическое расследование, распространение некачественных продуктов приостановлено.
«Управлением Роспотребнадзора по городу Москве совместно с департаментом здравоохранения определены основные продукты, которые могли послужить источником пищевого отравления, ведется эпидемиологическое расследование, распространение некачественных продуктов приостановлено», – рассказала Ракова.
Ранее столичный главк Следственного комитета РФ возбудил уголовное дело об оказании услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни и здоровья потребителей, после отравления группы людей продуктами, которые они заказали через сервис доставки.
По данным столичного Роспотребнадзора, пострадавшие заказывали лобио от ООО «Локалкитчен» («Кухня на районе») и салат с тунцом, фасолью и яблоком от ООО «Гастропорт». Ведомство приостановило их продажу до окончания санитарно-эпидемиологического расследования.