Ոստիկանության բաժիններում առաջարկվել են ցուցմունքներ տալ, որ «հավաքին մասնակցելու համար փող ենք տվել» ու անմիջապես ազատ կարձակվեն. Արսեն Բաբայան
12:50 18/06/2024
«Իրականացվել են զանգվածային ձերբակալություններ ամբողջությամբ ոչ իրավաչափ, ապօրինի եղանակով»,- ՀՅԴ-ի դեմ սկիզբ առած բռնաճնշումների թեմայով ասուլիսում ասաց փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
Նա նշեց, որ ի սկզբանե պարզ է, որ ձերբակալությունները, հետագայում այդ անձանց կալանքի տանելու միջնորդությունները,  պայմանավորված են եղել կոնկրետ անձնանց, կոնկրետ կուսակցական լինելու, խոսքը ՀՅԴ մասին է, հանգամանքով, և այդ  կուսակցությունում նրանց զբաղեցրած դիրքից, կապերից։
«Կար ցուցակ, որտեղ գրված էին անուններ, ինչ պաշտոն են զբաղեցնում, ինչ կարգավիճակ ունեն ՀՅԴ գրասենյակում, ինչ կապեր, հնարավորություններ ունեն, ըստ դրա էլ ընտրվում էր ամենախիստ խափանման միջոցներ կիրառելու հարցը»,- ասաց փաստաբանը։
Ա. Բաբայանի խոսքով, հաջորդ  խնդիրը, որ առկա էր, ցանկանում էին ամեն եղանակով ստանալ իրենց համար ցանկալի ցուցմունքներ. «Ցանկալի ցուցմունքն էր՝ որևէ մեկը հայտարարի, որ իսկապես գումար է բաժանվել որևէ մեկին և ոստիկանության մարզային վարչության բարձր ղեկավարության կողմից մի քանի անձի նկատամբ կոնկրետ փորձեր են արվել։ Հենց ոստիկանության բաժիններում առաջարկվել  են ցուցմունքներ տալ, որ, ասեն՝ «փող ենք տվել ու դուք անմիջապես ազատ կարձակվեք»։ Ում նման առաջարկ է արվել, բոլորը կալանավորված են, դա նշանակում է, որ չեն համաձայնվել նման ցուցմունք տալ, որովհետև չի էլ եղել նման հանգամանք, որ նման ցուցմունք տան»։

Арсен Бабаян: В отделениях полиции людям предложили дать конкретные показания – сказать, будто бы раздавались деньги
16:33 18/06/2024
Были произведены массовые задержания – полностью неправомерные, незаконным путем, заявил адвокат Арсен Бабаян 18 июня во время пресс-конференции на тему начавшихся против АРФ «Дашнакцутюн» репрессий.
По его словам, с самого начала было понятно, что задержания, а в дальнейшем ходатайства об избрании в отношении задержанных меры пресечения в виде заключения под стражу были обусловлены принадлежностью конкретных лиц к конкретной партии, в данном случае речь об АРФД, их положением в этой партии и их связями.
«Был список с именами, рядом с которыми было указано, какую должность занимает человек, какой  у него статус в офисе АРФД, какие у него связи и возможности. И в соответствии с этим решался вопрос об избрании самых жестких мер пресечения в отношении этих лиц», – указал Бабаян.
Адвокат рассказал, что всячески пытались заставить людей дать необходимые показания.
«Что касается показаний, которых они добивались: чтобы кто-то заявил, что материально поощряли участие в митингах. Конкретные попытки были предприняты высшим руководством областного управления полиции по отношению к некоторым людям, в отделениях полиции им предложили дать такие показания, сказать, будто бы раздавали деньги. В обмен обещали немедленно отпустить. Все, кому было сделано такое предложение, сейчас арестованы: значит, они не согласились давать такие показания, потому что не было такого обстоятельства», – рассказал Арсен Бабаян.