ԵՄ-ն 100 հազար եվրո կհատկացնի Հայաստանում hեղեղումների հետևանքով տուժածներին
Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում մայիսին տեղացած հորդառատ անձրևներով պայմանավորված հեղեղումների հետևանքով առավել շատ վնասներ կրած գյուղերին աջակցելու նպատակով Եվրոպական միությունը հատկացնում է 100 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն։ Այս մասին հայտնում են ԵՄ երևանյան գրասենյակից։
ԵՄ ֆինանսավորումը հատկացվում է օժանդակելու Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը խիստ անհրաժեշտ, այդ թվում՝ դրամական օգնություն և առաջնային անհրաժեշտության պարագաներ ուղարկելու գործում։
Մարդասիրական օգնությունը միտված է օգուտ բերելու ընդհանուր առմամբ 5060 ուղիղ շահառուների, այդ թվում՝ 2,500 անհատների, ովքեր կստանան դրամական օգնություն՝ լուծելու իրենց ամենահրատապ կարիքները և 2,760 անհատների, ովքեր կստանան աջակցություն կացարանի տրամադրման, ինչպես նաև ջրի և սանիտարահիգիենիկ պայմանների ապահովման նպատակով: Աջակցությունն ուղղված է այն տնային տնտեսություններին, որոնց տները, ցանքատարածությունները, անասունները և պարենային պաշարներն ավերվել են հեղեղումների հետևանքով։
ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի լրումն Կարմիր խաչի և կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետների արձագանքման Արտակարգ հիմնադրամին ԵՄ կողմից հատկացվող ընդհանուր ներդրման։
2024 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղում գրանցված տեղումների քանակը հասել է 100 մմ-ի, որի հետևանքով առաջացել է Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերի անսպասելի վարարում՝ վատթարացնելով հեղեղումների հետևանքները Լոռու և Տավուշի մարզերում։

EU brings relief to victims of floods in Armenia
Following the flash floods in Armenia’s Lori and Tavush regions in May, the European Union is providing €100 000 in humanitarian funding to assist the most affected villages, the EU Delegation to Armenia said in a press release on Tuesday.
This EU funding supports the Armenian Red Cross in delivering much needed relief assistance, including cash assistance and essential supplies.
This humanitarian aid aims to directly benefit 5060 individuals in total, including 2,500 individuals who will receive cash assistance for their most immediate needs and 2,760 individuals who will receive support with gaining access to shelter, water, sanitation and hygiene. The assistance is targeting families whose homes, crop fields, livestock or food supplies were destroyed during the floods.
The funding is part of the EU's overall contribution to the Disaster Response Emergency Fund (DREF) of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC).
On May 26, 2024, heavy thundery rain showers across Armenia led to significant rainfall, with up to 100 mm recorded locally. This caused the sudden overflowing of the Debed, Aghstev, and Tashir rivers, exacerbating the flood impact in the Lori and Tavush regions.