Փաշինյանի սյունիքյան այցը նպատակ ունի երկիրը նախապատրաստել հանրաքվեի գործընթացին. Աբրահամյան
«Փաշինյանի սյունիքյան այցը, որին անշուշտ հետևելու է այլ մարզեր այցելություններ, նպատակ ունի հանրապետությունը նախապատրաստել հանրաքվեի գործընթացին»,-նշում է Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, բանն այն է, որ Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ՀՀ իշխանությունը պատրաստվում է ևս 4 գյուղ հանձնել Ադրբեջանին: Արարատի մարզում` Տիգրանաշենը, իսկ Տավուշում` Սոֆուլու, Բարխուդարլու և Վերին Ոսկեպար գյուղերը:
«Նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ այս գյուղերը ՀՀ օրենսդրությամբ մեր տարածքային ամբողջականության մաս են կազմում, սրանց հանձնումը կարող է տեղի ունենալ միայն հանրաքվեով:
Եթե նախորդ դեպքում իշխանությունը կարողացավ «սղցնել» իր զիջումը, ապա այս դեպքում լուրջ խնդիրներ կա:
Թե այս գյուղերի հանձնումը ինչ ռազմավարական հարված է Հայաստանին` տարբեր առիթներով խոսել եմ ու դեռ կխոսեմ, բայց փաստ է, որ իշխանությունը միակողմանի զիջումները դիտարկում է բացառապես իր իշխանության պահպանության տեսանկյունից և հանուն դրա շարունակելու է տրվել ադրբեջանական շանտաժին»,- գրել է նա։

Тигран Абрамян: Визит Пашиняна в Сюник нацелен на подготовку Армении к процессу референдума
Визит Пашиняна в Сюник, за которым непременно последуют визиты в другие области Армении, нацелен на подготовку республики к процессу референдума, написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
По его словам, дело в том, что согласно достигнутой с Баку договоренности, власти Армении собираются сдать Азербайджану еще 4 села: Тигранашен – в Араратской области, а также села Софулу, Бархударлу и Верин Воскепар в Тавуше.
«С учетом того обстоятельства, что, согласно законодательству Республики Армения, вышеперечисленные  села являются частью нашей территориальной целостности, их сдача может происходить только через референдум.
Если в предыдущем случае властям удалось «провести» свою уступку, то в этом случае возникают серьезные проблемы.
О том, каким стратегическим ударом по Армении станет сдача этих сел, я говорил не раз, к теме обращусь и в дальнейшем. Но факт остается фактом, что власти рассматривают односторонние уступки исключительно с точки зрения сохранения своей власти и ради этого они будут продолжать поддаваться азербайджанскому шантажу», – отметил Тигран Абрамян.