Փարիզը Հարավային Կովկասում հրահրում է ռազմական առճակատման հերթական փուլը. Մարիա Զախարովա
Փարիզը հրահրում է ռազմական առճակատման հերթական փուլը Հարավային Կովկասում։ Այս մասին հունիսի 19-ին կայացած ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի կողմից ֆրանսիական CAESAR ինքնագնաց հրետանային համակարգերի գնման պայմանագիրը։
Զախարովան այս պայմանագիրն անվանել է էսկալացիա հրահրելու «մեկ այլ քայլ»։
«Ֆրանսիան չի առաջնորդվում Հայաստանի շահերով, նույնիսկ մեկ ժողովրդի շահերով։ Ոչ մի նման բան, Փարիզը ձգտում է օգտագործել երկրների ներսում կամ երկրների միջև եղած տարաձայնությունները, հակասությունները՝ որպես սեփական կոնյուկտրուրային նպատակներին հասնելու գործիք:
«Սեփական կոնյուկտուրային նպատակներ» ասելով ես նկատի ունեմ ոչ միայն Ելիսեյան պալատի անձնական շահը, այլև Ֆրանսիան՝ որպես ՆԱՏՕ-ի գաղափարախոսության դիրիժոր»,-ասաց Զախարովան։
ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը ավելի վաղ հայտնել էր. «Հունիսի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի՝ Ֆրանսիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ֆրանսիական  KNDS ռազմաարդյունաբերական ընկերությունը միջև ստորագրվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր»։ Երեքշաբթի օրը՝ հունիսի 18-ին, Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Սեբաստյան Լեկորնուն ասել էր, որ ֆրանսիական ինքնագնաց հրետանային CAESAR համակարգերի գնման նպատաով Հայաստանը Ֆրանսիայի հետ պայմանագիր է կնքել ։

Мария Захарова: Париж провоцирует очередной виток вооруженного противостояния на Южном Кавказе
Париж провоцирует очередной виток вооруженного противостояния на Южном Кавказе. Об этом заявила представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 19 июня, комментируя контракт на закупку Арменией французских самоходных артиллерийских установок CAESAR.
Захарова назвала этот контракт «еще одним шагом» по провоцированию эскалации.
«Франция руководствуется не интересами Армении, не интересами даже одного народа. Ничего подобного. Париж стремится использовать имеющие разногласия, противоречия внутри стран или между странами в качестве инструмента для достижения собственных конъюнктурных целей.
Под собственными конъюнктурными целями я подразумеваю не только личный интерес Елисейского дворца, но Францию как проводника натовский идеологии», – сказала она.
Пресс-служба министерства обороны Армении ранее передала: «В рамках рабочего визита министра обороны РА Сурена Папикяна во Францию 17 июня между Министерством обороны РА и французской военно-промышленной компанией KNDS был подписан договор о военно-техническом сотрудничестве». Во вторник, 18 июня, глава французского минобороны Себастьян Лекорню сообщил: Армения подписала с Францией контракт на закупку французских самоходных артиллерийских установок CAESAR.