Իշխանությունը Սյունիքում զիջել է ռազմավարական առավելությունը և դա փորձում է թաքցնել՝ փաթեթավորելով կենցաղային էլեմենտներով. Աբրահամյան
09:33 19/06/2024
«ՔՊ ղեկավարի վերջին այցը Սյունիք առանձնանում էր նրանով, որ նա այցելել էր բնակավայրեր, որտեղ 2022 թվականի սեպտեմբերյան ադրբեջանական ագրեսիայից հետո Հայաստանը լուրջ ռազմավարական կորուստներ է ունեցել»,-նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավո Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի Սնունիք կատարած այցին։
Նա նշում է, որ Ճակատենի, Սրաշենի, Շիկահողի, Ներքին Հանդի ուղղությամբ Ադրբեջանը մխրճումներ էր ապահովել, որի հետևանքով ոչ միայն էֆեկտիվ դիտարկման տակ է առել այդ ուղղությամբ հայկական բնակավայրերը, այլ Հանրապետության և մարզային նշանակության Կապան-Մեղրի երկրորդ մայրուղին:
«Այդ բնակավայրերում պետությունը ինչ ներդրում էլ անի, մեկ է` անվտանգության խնդիրը մշտապես լինելու է օդում կախված:
Իշխանությունը զիջել է ռազմավարական առավելությունը և դա փորձում է խնամքով թաքցնել` թեման փաթեթավորելով կենցաղային էլեմենտներով»,- գրում է Տ. Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Власти уступили в Сюнике стратегическое преимущество и пытаются это тщательно скрывать
12:23 19/06/2024
«Последний визит руководителя партии "Гражданский договор" в Сюник отличался тем, что он посещал населенные пункты, где Армения понесла серьезные стратегические потери после азербайджанской агрессии в сентябре 2022 года», – написал на своей странице в социальной сети Facebook секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян, коснувшись недавнего визита Никола Пашиняна в Сюникскую область РА.
Абрамян напомнил: Азербайджан обеспечил вторжения в направлении Чакатена, Срашена, Шикаоха, Неркин Ханда, в результате чего взял под эффективное наблюдение не только армянские населенные пункты в этом направлении, но и автодорогу Капан-Мегри республиканского и областного значения.
«Какие бы инвестиции государство ни осуществляло в этих населенных пунктах, вопрос безопасности все равно всегда будет висеть в воздухе.
Власти уступили стратегическое преимущество и пытаются это тщательно скрывать, упаковывая тему бытовыми элементами», – отметил Абрамян.