Արամ Ա. կաթողիկոսը Իրանի դեսպանի հետ քննարկել է արցահայության հետ վերադարձի իրավունքը
Այսօր Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետին է այցելել Լիբանանում Իրանի Իսլամական Հանրապետութեան դեսպան Մուճթապի Ամանին և դեսպանատան քաղաքական պատասխանատուները։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լիբանանի Հանրապետութեան նախագահի ընտրության հարցը և այս շրջանակում փոխանակվել են կարծիքներ։
Նորին Սրբությունն անդրադառնալով Արցախի հարցին՝ շեշտել է արցախահայության վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային հովանավորությամբ և հիշեցրել Ադրբեջանում պահվող հայ քաղաքական բանտարկյալների շուտափույթ ազատ արձակման հրամայականը։ Այս այս հարցով նա խնդրել է Իրանի միջամտությունը, նկատի ունենալով Իրանի և Հայաստանի միջև գոյություն ունեցող պատմական հարաբերությունը ու բարի դրացնությունը:

Catholicos Aram I seeks Iran's support for release of Armenian prisoners in Azerbaijan
His Holiness Catholicos Aram I on Tuesday received Iranian Ambassador to Lebanon Moujtaba Amani, accompanied by embassy political officials.
They discussed the delayed Lebanese presidential election during the meeting and exchanged their opinions, the Armenian Catholicosate of Cilicia reported.
Addressing the issue of Artsakh, Catholicos Aram I highlighted the right of return for Artsakh Armenians to their homeland under international protection, the urgent release of Armenian political prisoners in Azerbaijan, and requested Iran’s intervention, noting the historic ties and goodwill between Iran and Armenia.