Սասունյան. Հայաստանում կառավարող վարչակազմը հատել է բոլոր կարմիր գծերը. այն պետք է հնարավորինս շուտ հեռացվի
11:30 19/06/2024
Ես խորապես հիասթափված և վշտացած եմ Հայաստանում անցած շաբաթ տեղի ունեցած իրադարձություններից․ այնքան շատ բռնություն եղավ և արյուն թափվեց Երևանի փողոցներում և այնքան անխոհեմ հայտարարություններ հնչեցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։
Շատ վրդովեցուցիչ էր տեսնել էր տեսնել, թե ինչպես է Փաշինյանի ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ նետում և ծեծում խաղաղ տղամարդկանց, կանանց և երեխաներին, որոնք պարզապես իրացնում էին իրենց  քաղաքացիական իրավունքները մի երկրում, որը կեղծորեն համարվում է ժողովրդավարական: Բռնությունը հանրությունից թաքցնելու համար ոստիկանները նույնիսկ հարձակվեցին լրատվամիջոցների տասնյակ ներկայացուցիչների վրա և ոչնչացրեցին նրանց սարքավորումները: Ոստիկանությունը նույն մարտավարությունը կիրառեց խորհրդարանի ներսում, երբ Փաշինյանի կողմնակիցները ֆիզիկական բռնության էին ենթարկում ընդդիմությանը։ Ոստիկանությունը փորձեց ստիպել լրագրողներին դադարեցնել հեռարձակումը խորհրդարանի անդամների բռնի վարքագծի մասին, սակայն խիզախ լրագրողները, որոնք բոլորը կանայք էին, շարունակեցին հեռարձակել ամոթալի ծեծկռտուքը:
Ավելի քան 100 քաղաքացիական անձինք և մի քանի ոստիկաններ հոսպիտալացվեցին: Մեկ ցուցարար կորցրեց ձեռքի երեք մատները լուսաձայնային նռնակի պատճառով: Բացի այդ, Փաշինյանի քննադատ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Աբրահամ Գասպարյանը, հատուկ թիրախավորվեց ոստիկանության կողմից: Նրա ձերբակալությունից հետո տասնյակ ոստիկաններ դաժանորեն հարձակվեցին նրա վրա՝ պատճառելով ուղեղի ցնցում, գլխի խոր վերք, ինչպես նաև կոտրեցին նրա մի քանի կողոսկրերը: Սիրիայից արտագաղթած Գասպարյանը դոցենտ է, հեռուստահաղորդավար և Genesis Armenia վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր տնօրենը։ Այս դաժան գործողությունները դատապարտել են Amnesty International-ը, Լեմկինի ինստիտուտը և ԱՄՆ-ի հայ փաստաբանների ասոցիացիան:
Այժմ անդրադառնանք Փաշինյանի անհեթեթ հայտարարություններին, որոնք խորհրդարանում հնչեցին ավելի քան հինգ ժամ՝ երկու օրվա ընթացքում: Նախ, նա հայտարարեց, որ Հայաստանը դուրս կգա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ), բայց ասաց, որ չգիտի, թե երբ: Դա կարող է լինել «մեկ ամսից, մեկ տարուց կամ երեք տարուց»: Սա այն է, ինչ ես անվանում եմ «վճռական ղեկավար․․․»։
Այնուհետև Փաշինյանը մեղադրեց Բելառուսի (ՀԱՊԿ անդամ) նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին՝ 2020 թվականի պատերազմից առաջ և պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանին աջակցելու համար: Փաշինյանը հայտարարեց, որ երբեք չի այցելի Բելառուս՝ ո՛չ ինքը, ո՛չ իր պաշտոնյաներից որևէ մեկը: Իր անընդհատ հակասական հայտարարություններին համահունչ, Փաշինյանը շուռ եկավ և ասաց, որ իր որոշումը կվերանայի միայն այն բանից հետո, երբ Բելառուսը որոշի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից կամ նախագահ Լուկաշենկոն ներողության և բացատրության այնպիսի խոսքեր ասի, որոնք հայ ժողովրդի համար հասկանալի և ընդունելի կլինեն․․․
Չնայած Լուկաշենկոն հրեշտակ չէ և արժանի է քննադատության Ադրբեջանին ցուցաբերած աջակցության համար, Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ապացուցեց իր ապաշնորհությունը՝ թույլ տալով մի քանի սխալներ.
1) Ինչու՞ է Փաշինյանը հանկարծ արթնացել 2024 թվականին այն փաստից, որ Բելառուսը աջակցել է Ադրբեջանին, երբ դա հանրությանը հայտնի էր դեռևս 2020 թվականից առաջ։
2) ՀԱՊԿ-ի ղեկավար Ռուսաստանն Ադրբեջանին շուրջ 5 միլիարդ դոլարի ռազմական տեխնիկա է մատակարարել 2020 թվականի պատերազմի համար։ Ինչո՞ւ Փաշինյանը չի հայտարարում, որ երբեք չի այցելի Ռուսաստան, քանի դեռ Պուտինը նախագահ է։
3) Թեև Իսրայելը ՀԱՊԿ անդամ չէ, սակայն ինչո՞ւ Փաշինյանը չի քննադատում այդ երկրին և խոստանում որևէ կապ չունենալ նրա հետ, քանի որ Իսրայելը Ադրբեջանին մատակարարել է միլիարդավոր դոլարների առաջադեմ անօդաչու թռչող սարքեր և արդիական այլ զինատեսակներ, որոնցով հազարավոր հայ զինվորներ են վիրավորվել կամ սպանվել։
4) Մինչ Փաշինյանը հրաժարվում է մեկնել Բելառուս, սակայն նա ուրախությամբ մեկնեց Անկարա՝ նախագահ Էրդողանի երդմնակալության արարողությանը մասնակցելու համար, սեղմեց նրա ձեռքը ու շնորհավորեց։ Թուրքիան ոչ միայն մատակարարել է մահաբեր «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքեր և Ադրբեջան տեղափոխել հազարավոր ջիհադիստ ահաբեկիչներ՝ Արցախի դեմ պայքարելու համար, այլև, ավելի կարևոր՝ ղեկավարել է 2020 թվականի պատերազմը: Արդյո՞ք Փաշինյանը չպետք է հրաժարվեր Թուրքիա մեկնելուց՝ Էրդողանին քծնելու և չզղջացող ցեղասպան երկրի հետ հարաբերությունները կարգավորելու փոխարեն, որը դեռևս օգնում է սպանել հայերին:
5) Ինչո՞ւ Փաշինյանը չհայտարարեց, որ դադարեցնում է բոլոր առևտրային հարաբերությունները Բելառուսի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իսրայելի հետ, քանի որ նրանք աջակցում են Ադրբեջանին: Ինչո՞ւ է դա սովորական բիզնես այն երկրների հետ, որոնք զինում են քո թշնամիներին՝ քո քաղաքացիներին սպանելու համար:
Փաշինյանը խորհրդարանի ամբիոնից շարունակեց ամենավիրավորական և չարամիտ ստերն ասել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, արքեպիսկոպոս Բագրատ Գալստանյանի, արցախահայերի և ընդդիմության մասին: Նման վարքագիծը հարիր չէ երկրի վարչապետի համար․․․
Այնուհետև Փաշինյանը խոստովանեց, որ իր ամենամեծ ձախողումն այն էր, որ Արցախը չի տվել Ադրբեջանին, երբ առաջին անգամ եկավ իշխանության։ «Եվ, այո, երեկ ես ընդունեցի, որ իմ ամենամեծ սխալն ու ամենամեծ ձախողումն էր, որ դա չարեցի 2018 թվականին»: Սա այն նույն մարդն է, որը 2019 թվականին Արցախ այցելելիս հայտարարեց. «Արցախը Հայաստան է, և վերջ»։ Իսկ հետո, 2023 թվականին շուռ եկավ և ասաց ճիշտ հակառակը՝ «Արցախն Ադրբեջանի մաս է»։ Զարմանալի չէ, որ Փաշինյանի քննադատները կարծում են, որ նրա հետ ինչ-որ բան այն չէ։
Փաշինյանը շարունակելով ասաց, որ Հայաստանը պետք է «իջեցներ արցախյան կարգավորման նշաձողը»՝ այս հարցում միջազգային կոնսենսուսին համապատասխանելու համար։ Նա մոռացել էր, որ իր գործը Հայաստանի շահերը պաշտպանելն է, այլ ոչ թե այլ երկրների ցանկություններին ենթարկվելը։ Անտրամաբանորեն նա փորձեց բացատրել, թե ինչու է սխալ սկսել սակարկել քո ամենաբարձր պահանջից։ Այնուհետև նա ասաց, որ հայտնաբերել է 1996 թվականի մի փաստաթուղթ, սակայն պնդեց, որ հազիվ թե որևէ մեկը իմանար դրա մասին, քանի որ այն ժամանակ ինտերնետ չկար։ Իրականում ինտերնետը ստեղծվել է 1971 թվականին: Նա կարդացել է ԵԱՀԿ նախագահի քննադատությունը Հայաստանի հասցեին, բայց չի կարողացել կարդալ դրա վերաբերյալ Հայաստանի առարկությունները: Նա կեղծորեն պնդեց, թե «Հայաստանի կղերա-ֆեոդալական էլիտան» խաբել է ժողովրդին, չնայած ինքն է փորձել խաբել հանրությանը։
Փաշինյանն ու նրա աջակիցները պետք է իմանան, որ վաղ թե ուշ նրանք պատասխանատվության են ենթարկվելու Հայաստանի օրենքները բազմիցս խախտելու համար: Նա և իր ոստիկանությունը պետք է դատվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և Միջազգային քրեական դատարանի կողմից: Ադրբեջանի հետ Փաշինյանի ստորագրած բոլոր անօրինական պայմանագրերը հաջորդ ազգային իշխանությունը կհամարի անվավեր և չեղյալ կհայտարարի։

The regime that rules Armenia has crossed all red lines: must be disposed of ASAP
I am deeply disappointed and saddened by the events that took place in Armenia last week: there was so much violence and blood in the streets of Yerevan and so many insane statements made by Prime Minister Nikol Pashinyan.
It was so upsetting to see Pashinyan’s police throwing stun grenades and beating to a pulp peaceful men, women and children who were merely exercising their civil rights in a country falsely labeled as democratic. To hide the violence from the public, the police even assaulted a dozen members of the media and destroyed their equipment. The police used the same tactic inside the Parliament, when pro-Pashinyan members were physically assaulting the opposition. The police tried to force the journalists to stop broadcasting the Parliament members’ violent behavior, but the courageous journalists, who were all female, continued to air the embarrassing brawl.
Over 100 civilians and a handful of policemen were hospitalized. One protester lost three fingers because of the stun grenades. In addition, Abraham Gasbaryan PhD, a critic of Pashinyan, was specifically targeted by the police. After his arrest, a dozen policemen attacked him viciously causing him to suffer a concussion, a deep gash in his head, and several broken ribs. Gasparyan, an expat from Syria, is an Associate Professor, TV anchor and founding director of the Genesis Armenia think tank. These brutal actions were condemned by Amnesty International, Lemkin Institute and Armenian Bar Association of the U.S.
We now turn to Pashinyan’s absurd statements in Parliament, lasting more than five hours, over a two-day period. He started by announcing that Armenia will withdraw from the Collective Security Treaty Organization (CSTO), but he said he does not know when. It could be “in one month, one year or three years from now.” This is what I call “a decisive leader!”
Pashinyan then went on to denounce President Alexandr Lukashenko of Belarus (a CSTO member), for backing Azerbaijan before and during the 2020 war. Pashinyan said that neither he nor any of his officials will visit Belarus. In line with his constantly contradictory statements, Pashinyan then turned around and said that he will reconsider his decision only after Belarus leaves the CSTO or if Pres. Lukashenko offers apologies and explanations that are understandable and acceptable to the Armenian people!
Even though Lukashenko is no angel and should be criticized for his support of Azerbaijan, Pashinyan once again proved his incompetence by making several errors:
1) Why did Pashinyan wake up all of sudden in 2024 to the fact that Belarus supported Azerbaijan, when this has been a public knowledge since before 2020?
2) Russia, the leader of CSTO, has supplied Azerbaijan around $5 billion of military hardware for the 2020 war. Why is Pashinyan not announcing that he will never visit Russia as long as Putin is President?
3) Even though Israel is not a CSTO member, why is Pashinyan not criticizing that country and pledging not to have anything to do with it, since Israel has supplied Azerbaijan billions of dollars of advanced drones and other sophisticated weapons with which thousands of Armenian soldiers were injured or killed?
4) While Pashinyan is refusing to go to Belarus, he gladly went to Ankara for the inauguration ceremony of Pres. Erdogan and shook his hand congratulating him! Turkey not only supplied deadly Bayraktar drones and transferred thousands of Jihadist terrorists to Azerbaijan to fight against Artsakh, but more significantly, directed the 2020 war. Shouldn’t Pashinyan have refused to go to Turkey, instead of cozying up to Erdogan and normalizing relations with an unrepentant genocidal country that is still helping to kill Armenians?
5) Why did Pashinyan not announce that he will stop all trade with Belarus, Russia, Turkey and Israel because of their support for Azerbaijan? Why is it business as usual with countries that are arming your enemy to kill your citizens?
Pashinyan went on to say from the podium of the Parliament the most insulting and vicious lies about the Catholicos, Archbishop Bagrat Galstanyan, Artsakh Armenians and the opposition. Such behavior is inappropriate for the Prime Minister of a country!
Pashinyan then confessed that it was his biggest failure that he had not given Artsakh to Azerbaijan when he first came to power: “And, Yes, I admitted yesterday that it was my greatest mistake and my greatest failure that I did not do it in 2018.” This is the same man that proclaimed while visiting Artsakh in 2019: “Artsakh is Armenia. Period.” He then turned around in 2023 and said the exact opposite: “Artsakh is part of Azerbaijan.” No wonder, Pashinyan’s critics think that something is wrong with him.
Pashinyan went on to say that Armenia should have “lowered the bar” of the Artsakh settlement in order to comply with the international consensus on this issue. He forgot that his job was to defend Armenia’s interests, not to comply with other countries’ wishes. Illogically, he tried to explain why it was wrong to start bargaining from your highest demand. He then said that he had discovered a document from 1996, but claimed that hardly anyone knew about it since there was no internet back then. In reality, the internet was invented in 1971. He read the OSCE Chairman’s criticism of Armenia, but failed to read Armenia’s objections to it. He falsely claimed that “the clerical-feudal elite of Armenia” had fooled the people, even though he himself was trying to deceive the public.
Pashinyan and his supporters should know that sooner or later they will be prosecuted for their multiple violations of Armenian laws. He and his police should be tried by the European Court of Human Rights and International Criminal Court. All of the illegal agreements Pashinyan signed with Azerbaijan will be considered null and void and reversed by the next nationalistic government.