ՌԴ ԱԳՆ-ն մտադիր է մինչև տարեվերջ գլխավոր հյուպատոսություն բացել Կապանում
Մոսկվան հույս ունի մոտ ապագայում Հայաստանի Կապան քաղաքում ՌԴ գլխավոր հյուպատոսություն բացել։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ պետքարտուղար, փոխարտգործնախարար Եվգենի Իվանովը։
«Հայաստանում գլխավոր հյուպատոսություն և Մալդիվներում գլխավոր հյուպատոսություն բացելու հրամաններ են տրվել։ Այժմ Ինդոնեզիայի Բալիում կբացվի գլխավոր հյուպատոսություն։ Ներկայումս մենք աշխատում ենք այս ուղղությամբ։ Ընդհանուր առմամբ, սա բավականին մեծ կազմակերպչական-տեխնիկական աշխատանք է»,- նշել է փոխնախարարը։
Հայաստանում գլխավոր հյուպատոսության բացման մոտավոր ժամկետների մասին ճշտող հարցին ի պատասխան՝ դիվանագետն ասել է, որ դա սպասվում է «մոտ ապագայում»։

МИД РФ намерен открыть генеральное консульство в армянском Капане до конца года
Москва рассчитывает открыть российское генконсульство в армянском городе Капан в ближайшее время. Об этом заявил в интервью ТАСС статс-секретарь - заместитель министра иностранных дел России Евгений Иванов.
«Вышли распоряжения по открытию генконсульства в Армении, по открытию на Мальдивах генконсульства. Сейчас в Индонезии на Бали будет открываться генконсульство. В этом направлении сейчас работаем. В общем, это достаточно большая организационно-техническая работа», – отметил замминистра.
На уточняющий вопрос о приблизительных сроках по открытию генконсульства в Армении дипломат указал, что оно ожидается «в ближайшее время». «Мы рассчитываем, что до конца года», - добавил замминистра.
Иванов также напомнил об анонсированных ранее министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым планах по открытию новых российских диппредставительств «в ряде африканских стран».