Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախօրեին զրուցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Նրանց զրույցի մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը։
Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Պետդեպարտամենտի փոխանցմամբ, Բլինքենը շեշտել է խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի շարունակական առաջընթացը և ընդգծել անհապաղ համաձայնագրի կնքման կարևորությունը՝ վերահստատելով Միացյալ Նահանգների աջացությունը կողմերին։
«Բլինքենը կրկին կոչ է արել Ադրբեջանին պահպանել իր միջազգային և մարդու իրավունքների պարտավորությունները և ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։ Նա կոչ է արել Ադրբեջանին դա անել հնարավորինս շուտ»,- ասել է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Блинкен призвал Азербайджан как можно скорее освободить всех несправедливо задержанных
Госсекретарь США Энтони Блинкен выразил в телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым мнение, что в движении Баку и Еревана к миру есть прогресс. Об этом сообщил по итогам беседы Алиева и Блинкена руководитель пресс-службы Госдепа Мэттью Миллер.
«Госсекретарь отметил продолжающийся прогресс в продвижении Армении и Азербайджана к мирному соглашению и подчеркнул важность его заключения без промедления. Он повторил, что США сохраняют готовность поддержать дальнейшее взаимодействие [Баку и Еревана] любым образом, который был бы полезен для [обеих] сторон», - говорится в письменном заявлении Миллера.
«Блинкен вновь призвал Азербайджан соблюдать свои международные обязательства и обязательства в области прав человека и освободить всех несправедливо задержанных. Он призвал Азербайджан сделать это как можно скорее», – отметил официальный представитель американского внешнеполитического ведомства.