Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախօրեին զրուցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Նրանց զրույցի մասին հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Մեթյու Միլլերը։
Բլինքենն ու Ալիևը քննարկել են ադրբեջանա-հայկական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
Պետդեպարտամենտի փոխանցմամբ, Բլինքենը շեշտել է խաղաղության համաձայնագրի ուղղությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի շարունակական առաջընթացը և ընդգծել անհապաղ համաձայնագրի կնքման կարևորությունը՝ վերահստատելով Միացյալ Նահանգների աջացությունը կողմերին։
«Բլինքենը կրկին կոչ է արել Ադրբեջանին պահպանել իր միջազգային և մարդու իրավունքների պարտավորությունները և ազատ արձակել բոլոր անարդարացիորեն ձերբակալվածներին։ Նա կոչ է արել Ադրբեջանին դա անել հնարավորինս շուտ»,- ասել է ամերիկյան արտաքին քաղաքականության գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Blinken urges Aliyev to release all those unjustly detained in Azerbaijan
U.S. Secretary of State Antony Blinken on Thursday spoke with Azerbaijani President Ilham Aliyev, the State Department reported.
"The Secretary recognized ongoing progress by Armenia and Azerbaijan toward a peace agreement and underscored the significance of concluding an agreement without delay," State Department spokesperson Matthew Miller said in a statement. "He reiterated the United States remains willing to support further engagement in any way useful to the parties."
"He again urged Azerbaijan to adhere to its international human rights obligations and commitments and releasing all those unjustly detained. He called on Azerbaijan to do so expeditiously," the statement added.