66 տարեկանում մահացել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դերասանի վարպետության և ռեժիսուրայի ամբիոնի պրոֆեսոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լալա Մնացականյանը։
Լուրը հայտնում է ինստիտուտից. «Ցավակցում ենք Լալա Մնացականյանի ընտանիքին, հարազատներին ու մտերիմներին, կիսում կորստյան ծանր վիշտը»։
Լալա Մնացականյանը ծնվել է 1957 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Երևանում։ Սովորել է Երևանի պետական գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտի թատրոնի և կինոյի դերասանական բաժինը, որն ավարտել է 1978 թվականին կարմիր դիպլոմով։ Խաղացել է բազմաթիվ դերեր թատրոնում, կինոյում և հեռուստատեսությունում։ Հետաքրքիր դերակատարումներով հանդես է եկել տարբեր թատրոններում՝ Երևանի Երիտասարդական Էքսպերիմենտալ Թատրոն, Վանաձորի Հովհաննես Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոն, Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ակադեմիական թատրոն, «Մետրո» թատրոն, Մհեր Մկրտչյան արտիստական թատրոն։
140 մանրապատումների սցենարիստ է և դերակատար։ 1991 թվականից բեմական խոսք է դասավանդել Երևանի Կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտում, բեմական խոսքի պրոֆեսոր է։ Համահեղինակ է «Գեղարվեստական խոսքի մատուցման արվեստը» ուսումնական ձեռնարկի, որն առաջին և առայժմ միակ դասագիրքն է հայերենով։

Ушла из жизни актриса Лала Мнацаканян
В возрасте 66 лет ушла из жизни Заслуженная артистка РА, профессор кафедры режиссуры и мастерства актера Ереванского государственного института театра и кино Лала Мнацаканян.
Об этом сообщили из института, отметив: «Приносим соболезнования семье, родным и близким Лалы Мнацаканян, разделяем боль тяжелой утраты».
Лала Мнацаканян родилась 8 октября 1957 года в Ереване. В 1978 году с отличием окончила актёрский факультет Ереванского художественно-театрального института. Играла в Ереванском молодёжном экспериментальном театре, Ванадзорском театре имени Ованеса Абеляна, Государственном национальном академическом театре имени Габриэла Сундукяна, театре «Метро», Артистическом театре «Мгер Мкртчян»; в кино и на телевидении.
С 1991 года преподавала сценическую речь в Ереванском государственном институте театра и кино, профессор сценического слова. С 2004 г. — доцент, с 2008 г. — профессор по специальности «театральное искусство и киноискусство». Соавтор учебного пособия «Искусство преподавания сценической речи» — первого и единственного пособия по сценической речи на армянском языке.