Caucasus Heritage Watch. Արցախում ավելացել են թշնամու կողմից ոչնչացված և վտանգ տակ գտնվող հուշարձանների թիվը
16:17 24/06/2024
Քորնելի համալսարանի Caucasus Heritage Watch հետազոտական նախաձեռնությունը ահազանգում է, որ  Արցախի Հարապետության տարածքում  Ադրբեջանի կողմից հայկական  մշակութային ժառանգության ավերածությունների թիվը 2023 թվականի աշնանից ի վեր աճել է 75 տոկոսով, վտանգի տակ գտնվող օբյեկտների թվի՝ 29 տոկոսով։
Նշվում է, որ 2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության հայ բնակչության բռնի տեղահանությունից հետո  2024 թվականի գարնանային մոնիտորինգի տարածքն ընդլայնվել է՝ ներառելով ևս 181 օբյեկտ։ Ընդհանուր, ուսումնասիրում են 489 օբյեկտ, որոնք բաշխված են ավելի քան 7000 կմ2 տարածքի վրա:
Caucasus Heritage Watch –ի հերթական զեկույցի համաձայն, 2024 թվականի գարնանից արձանագրվում է Ադրբեջանի բացասական ազդեցությունը հայկական մշակութային ժառանգության վրա։
Արբայնակային պատկերի համաձայն, առավել տեսանելի բացասական ազդեցությունները շարունակում են տեղի ունենալ Շուշի քաղաքում, որտեղ բացի 18-19-րդ դարերի Ղազանչեցոց գերեզմանատան ոչնչացմանը, արձանագրել են 1847 թվականի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցու (Կանաչ ժամ) քանդումը: Այդտեղ ոչնչացվել են նաև այլ հուշարձաններ, տապանաքարեր։ Երբեմն ադրբեջանցիների թիրախում են հայտնվում նաև ոչ հոգևոր մշակութային ժառանգությունը։

Caucasus Heritage Watch: Спутниковые снимки показывают рост числа разрушенных объектов культурного наследия Арцаха
Исследовательская инициатива Caucasus Heritage Watch Корнеллского университета бьет тревогу: число разрушенных Азербайджаном объектов армянской культуры на территории Республики Арцах (НКР) с осени 2023 года выросло на 75%.
CHW также указывает на увеличение на 29% количества объектов, классифицированных как находящиеся под угрозой, по всему Арцаху.
«Сравнивая спутниковые снимки осени 2023 года, когда более 100 тысяч этнических армян были изгнаны со своей родины автократическим азербайджанским режимом, и весны 2024-го, CHW привлекает внимание к разрушению школ, исторических, кладбищ и святынь и показывает увеличение на 29% количества объектов, классифицированных как находящиеся под угрозой», – говорится в отчете.
Исследовательская инициатива CHW добавила 181 объект армянского наследия в свой список мониторинга в прошлом году. Этот список теперь включает 489 локаций по всему Арцаху.
Особое внимание авторы исследования обращают на действия Азербайджана в Карвачарском районе и в городе Шуши. В отчет были включены снос церкви Канач Жам («Зеленая часовня»), а также полное уничтожение кладбища Казанчецоц в Шуши.