Մենք չենք կարող միաժամանակ լինել երկու տնտեսական միությունում, այն բացառված է. Միքայել Մելքումյան
«Հայաստանի առևտրաշրջանառությւունը ԵԱՏՄ-ի հետ կազմում է 7.6-7.7 մլրդ դոլար,  երբ  մեր ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին 20.5 մլրդ դոլար է»,-«Նոր պրոյեկտ.Տնտեսկան ալիք» նախաձեռնության «ԵՄ-ԵԱՏՄ. Քաղաքակա՞ն, թե՞ տնտեսական ընտրություն» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ի հետ առևտրաշրջանառությունը 3.6 մլրդ դրամ է և երևորդ տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն են, ուր գնում է ռուսաստանից եկած ոսկին և ադամանդը, իսկ չորրորդ տեղում Չինաստանն է։
Նա նշեց, որ իր ներկայացրածը տնտեսական ստատուս քվո է ապահովվում և կտրուկ շրջադրաձն անթուլատրելի է։
«Այնտեղ հարց է առաջանում, թե արդյոք ԵՄ-ում քեզ սպասում են, կամ մենք ունենք համապատասխան տնտեսական պոտենցիալ»-ասաց Մելքումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախկինում Հայաստանին տրված արտոնություններով մոտավորապես 7000 անուն ապարնք կարող էր գնալ ԵՄ շուկաներ, բայց գնուիմ  է 800-900-ը։
«Պետք չէ ԵԱՏՄ-ում լինելու հանգամանքը հակադրել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, բայց հարց հնչեցրեց, թե ԵԱՏՄ-ն տնտեսական, թե քաղաքական միություն  է»,- ասաց բանախոսը և հավելեց. «Հասկանում ենք, որ այն անունով տնտեսական է, բայց ինքը բովանդակության մեջ պարունակում է լուրջ քաղաքական կոմպոնենտ։ ԵՄ-ն էլ և տնտեսական է և քաղաքական, բայց մենք չենք կարող միաժամանակ լինել երկու տնտեսական միությունում այն բացառված է»։

Микаел Мелкумян: Армения не может одновременно находиться в двух экономических союзах, это исключено
16:17 25/06/2024
«Товарооборот Республики Армения с Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) составляет 7,6 –7,7 млрд. долларов – при том, что общий объем товарооборота в 2023 году составил 20,5 млрд долларов», –  заявил доктор экономических наук, профессор, бывший депутат НС от партии «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян во время панельной дискуссии на тему «Европейский союз – Евразийский экономический союз: политический или экономический выбор?», организованной инициативой «Новый проект – Экономический канал».
По его словам, в случае с Евросоюзом этот показатель составляет 3,6 млрд. долларов, то есть вдвое меньше.
«Если резко изменить статус-кво в этом смысле, то каким будет результат? Здесь возникает вопрос: ждут ли Армению в ЕС? Или обладает ли Армения соответствующим потенциалом для рынка ЕС?
В любом случае, развитие отношение с ЕС не нужно противопоставлять членству республики в ЕАЭС», – указал Мелкумян.
Он при этом озвучил вопрос: ЕАЭС – политическое или экономическое объединение?
«Формально, ЕАЭС – это экономическое объединение, но по своему содержанию у него имеется и серьезный политический компонент. ЕС тоже является одновременно экономическим и политическим. Но мы не можем одновременно находиться в двух экономических союзах, это исключено», – указал экономист.