«Տանգոն երկուսով են պարում». ՌԴ սենատորը՝ Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների մասին
Ռուսաստանը պատրաստ է բարեկամական հարաբերություններ կառուցել Հայաստանի հետ, Պրիմակովյան ընթերցումների շրջանակում ասել է Դաշնային խորհրդի փոխնախագահ Կոնստանտին Կոսաչովը։ Նա ընդգծել է, որ «տանգոն երկուսով են պարում», ուստի վերջնական արդյունքը կախված է Երևանից։ Նրա խոսքերը փոխանցում է NEWS.ru-ն։
«Ռուսաստանը միանշանակ պատրաստ է բարեկամական և դաշնակցային հարաբերություններ կառուցել Հայաստանի հետ, մենք մինչև վերջ հավատարիմ կմնանք այս գծին, բայց տանգո պարելու համար անհրաժեշտ է երկու հոգի, վերջնական արդյունքը կախված չէ Ռուսաստանից, դա կախված է Հայաստանից,  նրանից, թե որքանով է Հայաստանի ներկայիս ղեկավարությունը հասկանում Ռուսաստանի նկատմամբ անտագոնիզմի ռիսկերը»,- նշել է Կոսաչովը։
Սենատորը հավելել է, որ Հայաստանի մերձեցումն Արևմուտքի հետ անպատասխանատու քայլ է։ Նա ասել է, որ հետխորհրդային տարածքի այլ երկրների օրինակով կարելի է տեսնել, թե ինչի է հանգեցնում Արևմուտքի հետ մերձեցումը, հետևաբար Ռուսաստանը Հայաստանին նման ճակատագիր չի ցանկանում։

«Танго танцуют вдвоем»: сенатор об отношениях России с Арменией
Россия готова выстраивать дружеские отношения с Арменией, заявил вице-спикер Совета Федерации Константин Косачев в кулуарах «Примаковских чтений». Он подчеркнул, что «танго танцуют вдвоем», поэтому конечный исход зависит от Еревана, сообщает NEWS.ru.
«Россия совершенно точно готова выстраивать с Арменией дружеские и союзнические отношения, мы будем до последнего придерживаться этой линии, но танго танцуют вдвоем, конечный исход зависит не от России, он зависит от Армении, он зависит от того, в какой степени нынешнее руководство Армении осознает те риски, которые несет в себе антагонизация по отношению к России», — отметил Косачев.
Сенатор добавил, что сближение Армении с Западом является безответственным. Он сказал, что на примере других стран постсоветского пространства можно увидеть, к чему приводит сближение с Западом, поэтому Россия не желает такой судьбы Армении.