2024թ. հունիսի 24-ին ՀՀ ՊՆ ՌՈ Սիսիանի բաժնից հաղորդում է ստացվել՝ նույն օրը՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող Դավիթ Վահանի Ներսիսյանի մահվան մասին:
Ըստ հաղորդման՝ զորամասում՝ շարքում կանգնած ժամանակ, Դ.Ներսիսյանի մոտ ժամը 9:40-ի սահմաններում նկատվել է ինքնազգացողության հանկարծակի վատացում և գիտակցության կորուստ, որի կապակցությամբ շտապ կարգով տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ, ժամը 10:00-ի սահմաններում, արձանագրվել է զինծառայողի կենսաբանական մահը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության երրորդ կայազորային քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով։
Քննչական կոմիտեի հաղորդմամբ, նախաքննության շրջանակներում կատարվել է դիակի արտաքին զննություն, որի արդյունքում մարմնի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել։ Հարցաքննվել են մի շարք անձինք, բուժհաստատությունից առգրավվել են մահացած զինծառայողին վերաբերող բժշկական փաստաթղթերը։
Մահվան պատճառները պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ և անհետաձգելի քննչական ու վարութային գործողություններ՝ զինծառայողի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։

СК Армении: Военнослужащий скончался в одной из воинских частей, инициировано уголовное производство
14:15 25/06/2024
24 июня 2024 года из сисианского управления военной полиции министерства обороны поступило сообщение о смерти военнослужащего N-ской воинской части Давида Вагановича Нерсисяна. СК Армении приводит подробности.
Согласно сообщению, стоя в строю в воинской части, Д.Нерсисян около 9:40 внезапно почувствовал себя плохо и потерял сознание. Военнослужащий срочно был доставлен в военный госпиталь, где около 10:00 была констатирована его биологическая смерть.
Инициировано уголовное производство по ч. 1 ст. 155 Уголовного кдоекса РА. При внешнем осмотре тела следов насилия на нем не обнаружено.
Допрошен целый ряд лиц, у медучреждений изъяли медицинскую документацию относительно скончавшегося военнослужащего, сообщили в СК РА.
«Для выяснения причин смерти военнослужащего назначена судебно-медицинская экспертиза. Предпринимаются необходимые и неотложные следственные и процессуальные действия для установления обстоятельств смерти военнослужащего», – говорится в сообщении ведомства.