Մենք չենք կարող միաժամանակ լինել երկու տնտեսական միությունում, այն բացառված է. Միքայել Մելքումյան
«Հայաստանի առևտրաշրջանառությւունը ԵԱՏՄ-ի հետ կազմում է 7.6-7.7 մլրդ դոլար,  երբ  մեր ընդհանուր առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին 20.5 մլրդ դոլար է»,-«Նոր պրոյեկտ.Տնտեսկան ալիք» նախաձեռնության «ԵՄ-ԵԱՏՄ. Քաղաքակա՞ն, թե՞ տնտեսական ընտրություն» թեմայով պանելային քննարկման ժամանակ ասաց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ԵՄ-ի հետ առևտրաշրջանառությունը 3.6 մլրդ դրամ է և երևորդ տեղում Արաբական Միացյալ Էմիրություններն են, ուր գնում է ռուսաստանից եկած ոսկին և ադամանդը, իսկ չորրորդ տեղում Չինաստանն է։
Նա նշեց, որ իր ներկայացրածը տնտեսական ստատուս քվո է ապահովվում և կտրուկ շրջադրաձն անթուլատրելի է։
«Այնտեղ հարց է առաջանում, թե արդյոք ԵՄ-ում քեզ սպասում են, կամ մենք ունենք համապատասխան տնտեսական պոտենցիալ»-ասաց Մելքումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ նախկինում Հայաստանին տրված արտոնություններով մոտավորապես 7000 անուն ապարնք կարող էր գնալ ԵՄ շուկաներ, բայց գնուիմ  է 800-900-ը։
«Պետք չէ ԵԱՏՄ-ում լինելու հանգամանքը հակադրել ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, բայց հարց հնչեցրեց, թե ԵԱՏՄ-ն տնտեսական, թե քաղաքական միություն  է»,- ասաց բանախոսը և հավելեց. «Հասկանում ենք, որ այն անունով տնտեսական է, բայց ինքը բովանդակության մեջ պարունակում է լուրջ քաղաքական կոմպոնենտ։ ԵՄ-ն էլ և տնտեսական է և քաղաքական, բայց մենք չենք կարող միաժամանակ լինել երկու տնտեսական միությունում այն բացառված է»։

The Russian-led Eurasian Economic Union (EEU) remains Armenia’s top trade partner with a trade turnover of approximately $7.7 billion in 2023, economist Mikayel Melkumyan highlights, adding that Armenia’s trade turnover totaled to $20.5 billion last year.
The EU is Armenia's second largest trade partner with a turnover of $3.6 billion, followed by the UAE and China.
Speaking at a debate on Tuesday, Melkumyan insisted on the need to maintain the economic status quo as he referred to the latest parliamentary hearings on a referendum for Armenia’s membership in the European Union.
“It begs the question whether the EU is waiting for Armenia or whether Armenia has the necessary economic potential,” said Melkumyan, a former opposition MP.
He believes Armenia’s EEU membership should not prevent the development of its ties with the EU, at the same time pointing to the EEU’s political component.
"The EU is also a political and economic alliance, but we cannot hold simultaneous membership in two economic unions, it's simply ruled out," the economist stated.