«Պարոն Մարգուս Ցահքնայի հանդիպմանը մենք անդրադարձել ենք տարածաշրջանային հարցերին, Հարավային Կովկասում զարգացումներին, այդ թվում նաև մեր հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորմանը»,-հայտարարեց ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Արարատ Միրզոյանը էստոնացի գործընկերոջ հետ համտեղ ասուլիսում։
Նա նշեց՝ Հայաստանը պատրաստ է Թուրքիայի հետ կարգավորել հարաբերությունները, բացել սահմանները նախ երրորդ երկրների քաղաքացիների, ապա նաև Հայաստանի ու Թուրքիայի՝ դիվանագտական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների համար, հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ։
«Մենք հետևողական քայլեր ենք իրականացնում այս ուղղությամբ։ Ես կարծում եմ, հիմա ժամանակն է՝ կյանքի կոչելու այս պայմանավորվածությունները»,-ասաց Միրզոյանը։
Խոսելով Ադրբեջանի հետ բանակցությունների մասին՝ Միրզոյանը նշեց, արդեն ամբողջացրել են խաղաղության պայմանագրի տեքստը, Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր ստորագրել Ադրբեջանի հետ։
«Ես չեմ տեսնում դրական արձագանք Ադրբեջանի կողմից։ Ես հավատում եմ, որ մենք կատարելու ենք այն՝ փակելով Հարավային Կովկասում հակամարտության էջն ու խաղաղություն ենք բերելու տարածաշրջանում, ես հավատում եմ, որ այս խաղաղությունը շահավետ է լինելու տարածաշրջանի երկրների ու դրանց քաղաքացիների համար»,-ասաց Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Я не вижу позитивной реакции со стороны Азербайджана
«На встрече с Маргусом Цахкной мы затронули региональные вопросы, я представил своему коллеге последние развития на Южном Кавказе, включая процесс нормализации отношений с нашими соседями», – заявил занимающий должность министра иностранных дел РА Арарат Мирзоян в Таллинне на совместной пресс-конференции с эстонским коллегой Маргусом Цахкной.
«Армения готова нормализовать отношения с Турцией: открыть границы – сперва для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов, установить дипломатические отношения.
Мы предпринимаем последовательные шаги в этом направлении. Настало время имплементировать договоренности и увидеть результаты всего этого на земле», – сказал Мирзоян.
Говоря о переговорах с Азербайджаном, Мирзоян указал, что  текст проекта мирного договора с Азербайджаном уже финализирован, Армения готова его подписать.
«Я не вижу позитивной реакции со стороны Азербайджана. Но я верю, что мы сделаем это, закрыв страницу конфликта на Южном Кавказе и принеся мир в регион. Я верю, что этот мир будет выгоден для всех народов и стран региона», – отметил Мирзоян.