Ի՞նչ պետք է ասեմ Սամսոնյանին ու Սաղաթելյանին, ովքեր երկու ամիս բանտարկված էին. Հայկ Մամիջանյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
00:10 27/06/2024
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ լիագումար նիստում քննարկվող «Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստանձնած պարտավորությունների և պարտականությունների կատարման» զեկույցի վերաբերյալ․
Այս զեկույցի վերաբերյալ պետք է երկու կարևոր արձանագրում անել։ Մի կողմից զեկուցողներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, հայերի էթնիկ զտումներին և ռազմագերիներին վերաբերող բազմաթիվ կարևոր դրույթներին։ Վերջիններս նաև մեր կողքին էին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի ժամանակ, ինչի համար ես իմ շնորհակալությունն եմ հայտնում թե' որպես հայ և թե' որպես ԵԽԽՎ հայ պատվիրակության ընդդիմադիր անդամ։ Բաքվի բանտերում որպես պանտանդ պահվող ռազմագերիների, քաղաքական և ռազմական ղեկավարության ընտանիքների և ողջ հայության համար չափազանց կարևոր է, որպեսզի Եվրոպայի խորհուրդն Ադրբեջանի դեմ գործի դնի իր ազդեցության բոլոր լծակները՝ վերջիններիս ազատ արձակումն ապահովելու համար։
Սակայն մյուս կողմից, ի՞նչ պետք է ասեմ Արմեն Աշոտյանի, Նարեկ Մալյանի ու Մամիկոն Ասլանյանի հարազատներին, ովքեր համապատասխանաբար ավելի քան մեկ տարի, շուրջ մեկ տարի և շուրջ 3 տարի բանտում են։ Միթե՞ ես պետք է նրանց համար ընթերցեմ «ժողովրդավարական զարգացմանն ուղղված շարունակական նվիրվածության» մասին զեկույցի հատվածը։
Ի՞նչ պետք է ասեմ Եսայի Քարամյանին, ով անդամահատվել է, կամ մյուս հարյուրավոր քաղաքացիներին, ովքեր տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել այս տարվա հունիսի 12-ին ոստիկանության կողմից բողոքի ակցիաների ժամանակ կիրառված լուսաձայնային նռնակներից։ Ո'չ մեկ, ո'չ երկու, այլ ավելի քան 20 կիրառված լուսաձայնային նռնակ։ Միթե՞ ես պետք է նրանց ասեմ, որ զեկույցն արդեն իսկ գրված էր, և դուք հնարավորություն չեք ունեցել այն վերաշարադրելու։
Ի՞նչ պետք է ասեմ Նարեկ Սամսոնյանին ու Վազգեն Սաղաթելյանին, ովքեր երկու ամիս բանտարկված էին բացառապես ինտերնետ փոդքասթ վարելու համար։ Կամ ի՞նչ ասեմ Ժորա Ավետիսյանին և տասնյակ այլ քաղբանտարկյալներին, ովքեր շաբաթներ ու ամիսներ են անցկացրել բանտում միայն այն պատճառով, որ Նիկոլ Փաշինյանն է այդպես ցանկացել։ Բացատրե՞մ նրանց, որ Եվրոպայի աշխարհաքաղաքական շահերն ավելի կարևոր են, քան մարդու իրավունքները։
Եվ ի՞նչ պետք է ասեմ Սամվել Վարդանյանին, ում ձեռնաշղթաներով ոստիկանական մեքենայով կալանավայր տեղափոխելիս ուղեկցող ոստիկանները ճանապարհին մեքենան կանգնեցրել են ու իջել։ Ոստիկանների՝ մեքենայից իջնելուց անմիջապես հետո մի խումբ դիմակավորված անձինք դուրս են քաշել Սամվել Վարդանյանին, նրան տապալել գետնին, հայհոյել, սպառնացել, ծեծել, խոշտանգել, ապա հետ գցել ոստիկանական մեքենա։ Պե՞տք է ասեմ, որ եվրոպական կառույցները կարծում են, որ սա ժողովրդավարական երկրների նոր իրականությունն է։
Խնդիրը միայն մեծ պոպուլիստը չէ, ով վերածվում է փոքր բռնապետի. ես նկատի ունեմ Փաշինյանին։ Խնդիրն այն է, որ դուք բոլորդ գիտեք այս դեպքերի մասին։ Ես՝ ընդդիմադիր մյուս պատգամավորների հետ միասին, ձեզ ու միջազգային այլ կառույցներին ուղարկել եմ տասնյակից ավել նամակներ ու զեկույցներ։
Միակ բանը, որ կարող եմ ասել՝ սպասենք, մինչև Փաշինյանը սպառի իրեն տրված բռնության և դատական անիրավչության քարտ բլանշը կամ սպասենք, մինչև արժեքները դադարեն այդքան ճկուն լինել։ Մենք՝ հայերս, մեր քարերի պես ամուր ենք։ Մենք կդիմանանք։ Սա էլ կանցնի...»։

Мамиджанян в ПАСЕ: Что мне сказать Н. Самсоняну и В. Сагателяну, которые провели в заключении 2 месяца исключительно за ведение подкаста?
12:46 27/06/2024
Руководитель оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Айк Мамиджанян выступил с речью по рассматриваемому на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) докладу «Соблюдение Республикой Армения принятых обязательств и обязанностей».
А.Мамиджанян отметил:
По поводу этого доклада необходимо зафиксировать 2 важные  вещи. С одной стороны, докладчики коснулись многочисленных важных положений, касающихся нагорно-карабахского конфликта, этнических чисток армян и военнопленных. Авторы доклада также поддерживали нас во время развязанной Азербайджаном военной агрессии, за что я выражаю свою благодарность и как армянин, и как оппозиционный член армянской делегации в ПАСЕ. Для семей военнопленных, представителей политического и военного руководства, удерживаемых в качестве заложников в бакинских тюрьмах, а также для всего армянского народа крайне важно, чтобы Совет Европы задействовал все свои рычаги влияния на Азербайджана для их освобождения.
Но, с другой стороны, что мне сказать родным Армена Ашотяна, Нарека Маляна и Мамикона Асланяна (арестованного заместителя председателя Республиканской партии Армении,  приговоренного к лишению свободы лидера оппозиционного движения "Вето" и арестованного избранного мэра Ванадзора соответственно. – Ред.), которые находятся в заключении уже больше года, около года и около 3 лет соответственно? Должен ли я зачитать им отрывок доклада о «постоянной приверженности демократическому развитию»?
Что мне сказать Есаи Карамяну (потерявший пальцы правой руки и получивший тяжелую травму левой руки в результате применения 12 июня полицией светошумовых гранат против участников мирного митинга. – Ред.)? Или сотням граждан, получившим травмы различной степени тяжести в результате применения полицией светошумовых гранат  во время протестной акции 12 июня сего года? Применены были не одна и не две, а более 20 светошумовых гранат. Должен ли я сказать им, что доклад уже был написан и у вас не было возможности его переизложить?
Что мне сказать Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну (оппозиционным деятелям, соавторам и ведущим подкаста «Imnemnimi».– Ред.), которых посадили на два месяца исключительно за ведение подкаста в Сети? Или что мне сказать Жоре Аветисяну и десяткам других политзаключенных, которые провели недели и месяцы в тюрьме только потому, что так пожелал Никол Пашинян? Должен ли я объяснить им, что геополитические интересы Европы важнее прав человека?
И что мне сказать Самвелу Варданяну? По пути в изолятор полицейские, которые его, в наручниках, конвоировали, остановили машину и вышли. После этого дверь машины открыли лица в масках, вытащили Варданяна из машины, повалили на землю, озвучивали в его адрес ругательства, угрожали ему, избили, глумились над ним, а затем бросили обратно в полицейскую машину и уехали. Должен ли я сказать, что европейские институты считают, что это новая реальность демократических стран?
Проблема не только в великом популисте, который  превращается в маленького диктатора. Имею в виду Пашиняна. Проблема в том, что вы все знаете об этих случаях. Я вместе с другими депутатами от оппозиции направил вам и другим международным институтам более десятка писем и докладов.
Единственное, что могу сказать – подождем, пока Пашинян исчерпает данный ему карт-бланш на насилие и судебный произвол, или подождем, пока ценности перестанут быть столь гибкими. Мы, армяне, крепки, как наши камни. Мы выдержим. Это тоже пройдет...»