«Գարեգին Բ կաթողիկոսը կոչեր է հնչեցնում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի մասին». Պետդեպի զեկույցը
Պետքարտուղարությունը հրապարակել է աշխահի շուրջ 200 երկրներում, ներառյալ Հայաստանում, կրոնական ազատությունների մասին տարեկան իր զեկույցը: «Ամերիկայի ձայնի» հաղորդմամբ, Հայաստանի մասում այն խոսում է եկեղեցի-կառավարություն հարաբերությունների լարվածության, կրոնական փոքրամասնությունների հետ կապված խնդիրների և այլ հարցերի մասին
«Ըստ զեկույցի՝ Հայաստանի «Սահմանադրությունն արգելում է կրոնի վրա հիմնված խտրականությունը և սահմանում է «կրոնական կազմակերպությունների» և պետության տարանջատում։ Այն ճանաչում է «Հայ առաքելական եկեղեցու» (ՀԱԵ) ՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը «Հայաստանի ժողովրդի հոգևոր կյանքում, ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում»։
Դրա հետ մեկտեղ, զեկույցը շեշտում է. «Կառավարության և Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Հայ Առաքելական Եկեղեցու առաջնորդ, Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հրապարակային քննադատական հայտարարություններ են արել միմյանց հասցեին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում կառավարության գործունեության և քաղաքականության մեջ Հայ Առաքելական Եկեղեցու ներգրավվածության հետ:»
Ըստ զեկույցի՝ 2023 թ.-ի ընթացքում Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևորականները շարունակել են առանց սահմանափակումների մասնակցել քաղաքացիական դիսկուրսին, իսկ Գարեգին Բ կաթողիկոսը՝ կոչեր հնչեցնել վարչապետ Փաշինյանի հրաժարականի մասին: «Սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից և Լեռնային Ղարաբաղից գրեթե բոլոր էթնիկ հայերի հեռացումից հետո, Հայ Առաքելական Եկեղեցու եպիսկոպոսաց հավաքը հոկտեմբերի 3-ին հայտարարություն է տարածել՝ քննադատելով Հայաստանի կառավարության վերաբերմունքը ստեղծված իրավիճակի հանդեպ»,- նշված է պետքարտուղարության զեկույցում:
Այն շեշտում է՝ չնայած Հայ Առաքելական Եկեղեցու առարկություններին՝ 2023 թվականի ուսումնական տարվա ընթացքում իշխանությունները սկսեցին աստիճանաբար հանել «Հայ Առաքելական Եկեղեցու պատմություն» դասընթացը պարտադիր դպրոցական ծրագրից՝ փոխարենն այն ներառելով համապատասխան պատմական բովանդակություն ունեցող հայագիտական ավելի լայն ուսումնական ծրագրում: Այս քայլը, ըստ պետքարտուղարության, ողջունել են Հայաստանում եզդիական համայնքի ներկայացուցիչները. նրանց երեխաները ևս ստիպված են եղել ուսուցանել այս պարտադիր դասընթացը:
ԱՄՆ արտաքին գերատեսչության զեկույցը նկատում է՝ Հայասստանի սահմանադրությունն «արգելում է հիմնարար իրավունքների և ազատությունների օգտագործումը կրոնական թշնամանք հրահրելու նպատակով։ Այն սահմանում է, որ ազգային փոքրամասնություններն իրավունք ունեն պահպանել և զարգացնել իրենց ավանդույթները, կրոնը, լեզուն և մշակույթը։»
Զեկույցում անդրադառձ կա նաև «Եհովայի վկաներ» կրոնական խմբի անդամների վկայություններին, ըստ որոնց՝ կրոնական այս խմբի անդամների նկատմամբ անցած տարվա ընթացքում արձանագրվել են բանավոր և ֆիզիկական բռնության դեպքեր, ինչպես նաև հարձակումներ «Եհովայի վկաների» մասին պատմող ստենդերի վրա»,- գրել է «Ամերիկայի ձայնը»։

Catholicos Karekin II continued to call for Pashinyan’s resignation in 2023: report
The U.S. Department of State has released its annual report on religious freedom in almost 200 countries, including Armenia.
The report addresses, among others, tensions between the Armenian Apostolic Church (AAC) and Prime Minister Nikol Pashinyan's government.
It highlights that Armenia’s constitution prohibits discrimination based on religion and establishes separation of “religious organizations” and the state. It recognizes the “exclusive mission of the Armenian Apostolic Church” as the national church in the “spiritual life, development of the national culture, and preservation of the national identity of the people of Armenia.”
"During the 2023 school year, authorities began to gradually remove the course on the history of the AAC from the mandatory school curriculum, instead incorporating the relevant historical content in the broader curriculum on Armenian studies. This was despite the AAC’s objections. Representatives of the Yezidi community welcomed the removal of the course, as they said Yezidi children were indoctrinated into the AAC when the course was mandatory. Government and AAC officials, including AAC leader Catholicos Karekin II and Prime Minister Nikol Pashinyan, made public statements critical of each other concerning the government’s handling of the Nagorno-Karabakh conflict and the AAC’s involvement in politics," the State Department says.
"During the year, AAC officials continued to participate in civic discourse without restrictions. According to media reports, the relationship between the government and the AAC continued to be “confrontational” and marked by negative public rhetoric on both sides. Church officials made statements in the media that reflected AAC discontent over the government’s handling of the Nagorno-Karabakh conflict, as well as the government’s decision to remove the AAC history course from public schools. Catholicos Karekin II continued to call for Prime Minister Pashinyan’s resignation. According to media reports, on May 19, Pashinyan said, “Nothing prevents [the AAC] from creating a party and carrying out political activities within the framework of that party, which will be more honest, and they will be on the same level both before the voters and with other political competitors. But the church cannot be higher than the state.” Following Azerbaijan’s military operation in Nagorno-Karabakh on September 19-20 and the exodus of nearly all ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh, the Episcopal Council of the AAC issued a statement on October 3 criticizing the Armenian government’s handling of the situation," reads the report.