Ադրբեջանը չպետք է սպառնալիքի լեզվով խոսի, եթե խոսքը խաղաղության երկխոսության մասին է. ՀՀ-ում Իրանի դեսպան
«Մեր քաղաքականությունը Հայաստանի նկատմամբ շատ սկզբունքային է: Այն կառավարությունները, որոնք իշխանության են գալիս, այդ քաղաքականության շրջանակում են գործում»,- ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ պատասխանելով հարցին, արդյո՞ք Իրանում ընտրությունների արդյունքը Հայաստանի հետ հարաբերություններում որևէ փոփոխություն կարող է բերել։
Հիշեցնենք, որ այսօր Իրանում նախագահական արտահերթ ընտրություններ են, որոնք նշանակվել են մայիսի 19-ին Իրանի հյուսիս-արևմուտքում ողբերգական ավիավթերի հետևանքով երկրի նախագահի մահվանից հետո։
Դեսպանը նշեց, որ Իրանի սկզբունքային քաղաքականությունը ՀՀ-ի նկատմամբ հնչեցրվել է Իրանի հեղափոխության առաջնորդի կողմից, այդ քաղաքականություն նաև ընդգծվել է վերջերս վարչապետի՝ Իրան կատարած այցի ընթացքում։
«Մենք հարգում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և աջակցում ենք դրան: Մենք դեմ ենք միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների ցանկացած փոփոխությանը, նաև աշխարհաքաղաքական ցանկացած փոփոխությանը:
Այդ սկզբունքային քաղաքականությունը երբեք չի փոխվի՝ անկախ նրանից, թե Իրանում ու Հայաստանում կառավարությունները կարող են փոխվել:
Մեզ համար Հայաստանը շատ կարևոր երկիր է, մեր լավ ու ազնիվ հարևան է: Երկու երկրների անվտանգությունն ու շահերը շաղկապված են միմյանց: Այս սկզբունքային քաղաքականությունը չի կարող ազդվել կառավարությունների փոփոխությամբ»,- ասաց դեսպանը:
Հարցին՝ ինչպիսի՞ն կլինի Իրանի արձագանքը Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ հնարավոր ագերսիայի դեպքում, մասնավորապես Սյունիքի ուղղությամբ, Իրանն ինչպիսի՞ գործողությունների կարող է դիմել, դեսպանը պատասխանեց. «Նրանք պետք է սպառնալիքի լեզվով չխոսեն, եթե խոսքը խաղաղության երկխոսության մասին է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հետ մեր համագործակցության ձևին, դա կախված է Հայաստանի կառավարությունից: Մենք մեր պատրաստակամությունն ենք հայտնել փոխադարձ ընկալումների հիման վրա, այն, ինչ կբխի մեր երկու երկրների շահերից, մենք բոլոր ոլորտներում պատրաստ ենք համագործակցել Հայաստանի հետ։
Ցանկացած մակարդակում հնարավոր է համագործակցել Հայաստանի հետ, սակայն դա պետք է լինի փոխադարձ պայմանավորվածության և ընկալումների վրա»:

Посол Ирана в Армении: Азербайджан не должен говорить на языке угроз, если речь идет о мирном диалоге
«Политика Ирана в отношениях с Арменией принципиальна. Любые правительства, которые приходят к власти в ИРИ, действуют в рамках этой политики», – сказал в беседе с журналистами в посольстве Ирана в Армении посол ИРИ в РА Мехди Собхани в ответ на вопрос, могут ли итоги президентских выборов в Иране привнести изменения в отношения Тегерана и Еревана.
Напомним, внеочередные президентские выборы в Иране, назначенные после гибели в мае в результате авиакатастрофы президента страны Эбрахима Раиси, стартовали в эту пятницу, 28 июня, в 8:00 по местному времени. За пост президента ИРИ будут бороться четыре кандидата, трое из которых принадлежат к консервативному лагерю, а четвертый – к реформаторскому.
Посол Ирана отметил, что упомянутая принципиальная политика Тегерана в отношениях с Ереваном неоднократно публично представлялась верховным лидером ИРИ, в том числе в ходе недавнего визита Никола Пашиняна.
«Мы уважаем территориальную целостность Армении. Мы против любого изменения международно признанных границ и любых геополитических изменений.
Эта принципиальная политика никогда не изменится, независимо от смены правительств в Иране и Армении», – добавил Собхани.
Иранский дипломат назвал Армению хорошим и честным соседом, отметив, что безопасность и интересы двух стран тесно взаимосвязаны.
В ответ на вопрос, какой будет реакция Ирана в случае возможной агрессии Азербайджана в отношении Армении, в частности в направлении Сюника, какие действия предпримет Тегеран, посол ИРИ отметил:
«Они [Азербайджан] не должны говорить на языке угроз, если речь идет о мирном диалоге.
Что касается формы нашего сотрудничества с Арменией, то это зависит от правительства РА. Мы выразили готовность, основанную на взаимном восприятии, на том, что будет отвечать интересам обеих стран. Мы готовы сотрудничать с Арменией во всех сферах».