Վաղարշակ Հարությունյանը համայնքները համարում է ՌԴ-ի հետ դաշնակցային հարաբերությունների հիմքը
Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների ազգային համայնքները երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների հիմքն են՝ հանդես գալով որպես կապող օղակ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է հայտնել ՌԴ-ում Հանրապետության դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանը՝ Բելգորոդում հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
«Ես համայնքներին մոտենում եմ որպես օղակ, որը կապում է Ռուսաստանին և Հայաստանին և հանդիսանում է մեր դաշնակցային հարաբերությունների հիմքը»,-ասել է նա։
Հարությունյանը նշել է, որ ռուս և հայ ժողովուրդների պատմությունը «դարերի խորքն է գնում»։
«Մենք անցել ենք միասնական պատմության միջով, որպես մեկ պետության մաս՝ սկզբում Ռուսական կայսրության, հետո՝ ԽՍՀՄ-ի, և այսօր մենք ապրում ենք շատ դժվար ժամանակներ, երբ ամբողջ աշխարհում աշխարհաքաղաքական փոփոխություններ են տեղի ունենում՝ անդրադառնալով և՛ Ռուսաստանին, և՛ Հայաստանին։ Ժամանակակից պատմության փուլում մենք արժանի ճանապարհ ենք անցել Ռուսաստանի Դաշնության հետ»,- նշել է նա։
Վաղարշակ Հարությունյանն նաև այցելել և ծաղիկներ է դրել Բելգորոդի շենքերից մեկի մոտ, որն ավերվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հրթիռի հարվածի հետևանքով։
«Վայր, որտեղ տասնյակ մարդկանց վիշտն է՝ ոչ միայն նրանց, ովքեր տուժել են։ Կարծում եմ, դա հոգեբանական ազդեցություն ունի ամբողջ քաղաքի վրա։ Այստեղ մի զգացում կարող է լինել, ցավակցության, այս վշտի մասշտաբների ընկալում. և, բնականաբար, ցանկություն կա, որ այս ամենն արագ ավարտվի»,- լրագրողներին ասաել է նա ։
Դեսպանն այցելել է նաև գեղարվեստական մարմնամարզության, սպորտային ակրոբատիկայի և ցատկահարթակի «Սիրեն» կենտրոն։

Посол Армении назвал национальные общины основой союзнических отношений с РФ
Национальные общины народов России и Армении являются основой союзнических отношений между двумя странами, выполняя роль связующего звена. Как передает ТАСС, такое мнение выразил посол республики в РФ Вагаршак Арутюнян на встрече с представителями армянской диаспоры в Белгороде.
"Подхожу к общинам как к звену, которое является связующим звеном между Россией и Арменией, является основой наших союзнических отношений", - сказал он.
Арутюнян отметил, что история российского и армянского народов "уходит в века".
"Мы прошли совместную [историю] в составе единого государства - сначала Российский империи, потом СССР. И сегодня проходим очень тяжелые времена, когда во всем мире идут геополитические изменения, и они оказывают влияние как на Россию, так и на Армению. Но мы в новейшей истории прошли достойный путь вместе с Российской Федерацией", - отметил он.
Кроме того, Вагаршак Арутюнян приехал к дому в Белгороде, разрушенному в результате попадания ракеты ВСУ.
"Место, где [сосредоточено] горе десятков людей, не только тех, кто пострадал, но и, я думаю, это оказывает психологическое воздействие на весь город. Здесь чувство одно можно испытывать - сострадание, понимание всего масштаба этого горя. И, естественно, возникает желание, чтобы это все быстрее закончилось", - сказал он журналистам.
Также посол посетил центр художественной гимнастики, спортивной акробатики и прыжков на батуте "Сирень".