ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար. Եվրասիական անվտանգության խորհրդաժողովը կարող է այլընտրանք դառնալ Մյունխենին
Մյունխենի կոնֆերանսին այլընտրանք կարող է դառնալ աշնանը Մինսկում կայանալիք Եվրասիական անվտանգության բարձր մակարդակի միջազգային համաժողովը։ Այս մասին BelTA գործակալությանը հայտնել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Բելառուսական կողմի վերջին խոշոր նախաձեռնություններից, իմ կարծիքով, հատուկ ուշադրության է արժանանում 2023 թվականի հոկտեմբերին Մինսկում ՀԱՊԿ-ում Բելառուսի  նախագահության ժամանակ «Եվրասիական անվտանգություն. իրականություն և հեռանկարներ փոխակերպվող աշխարհում» թեմայով բարձր մակարդակի համաժողովի անցկացումը։ Միջոցառումը դարձավ նշանակալի իրադարձություն՝ հաշվի առնելով մասնակիցների կազմը և քննարկումների արդյունքները։ Հավատացե՛ք, որ այն կարող է դառնալ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի եվրասիական այլընտրանքը»,-ասել է նա:
Եվրասիական անվտանգության երկրորդ միջազգային համաժողովը կանցկացվի Մինսկում 2024 թվականի հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 1-ը։ Առաջին համաժողովը կայացել է Բելառուսի մայրաքաղաքում 2023 թվականի հոկտեմբերի վերջին։ Միջոցառման ընթացքում Անկախ Պետությունների Համագործակցության, Շանհայի համագործակցության կազմակերպության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 30 երկրների և կառույցների շուրջ 120 պատվիրակներ քննարկել են համաշխարհային և տարածաշրջանային անվտանգության ոլորտում ճգնաժամի հաղթահարման ուղիները։

Eurasian security conference in Minsk to rival Munich event, CSTO chief says
The High-level International Conference on Eurasian Security set to take place in the Belarusian capital of Minsk in the fall may serve as an alternative to the Munich Security Conference, TASS quoted Collective Security Treaty Organization (CSTO) Secretary General Imangali Tasmagambetov as saying on Monday.
"As for the recent Belarusian initiatives, I believe that the Minsk-hosted high-level conference dubbed ‘Eurasian Security: Reality and Prospects in a Changing World’ deserves special attention. The event, held in October 2023 as part of Belarus’ CSTO presidency, made a mark, given the list of participants and the outcome of debates. We support Minsk’s push to make the conference an annual event as we believe that it may well become a Eurasian alternative to the Munich Security Conference," he told the BelTA news agency.
The second international conference on Eurasian security will take place in Minsk between October 31 and November 1, 2024. The Belarusian capital hosted the first conference in the series in late October 2023. About 120 delegates representing 30 countries and various agencies of the Commonwealth of Independent States (CIS), the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and the Collective Security Treaty Organization (CSTO) discussed the global and regional security landscape.