Քաղաքագետ. Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությունն իշխանության տոտալ ճգնաժամի, քաոտիկ քաղաքականության հետևանք է
Հայաստանի հասարակությանը ԵՄ անդամ դառնալուն պարաստող իշխանության ղեկավարն այսօր հայտարարել է.«Ես չեմ կարող պատասխանել՝ ԵՄ-ն ինչքանո՞վ է պատրաստ մոտ լինել Հայաստանին»։
Ինչո՞վ է պայմանավորված Նիկոլ Փաշինյանի՝ այս հակասական հայտարարությունը։
«Այն իշխանության տոտալ ճգնաժամի, վարվող քաոտիկ քաղաքականության հետևանք է։ Նրանք ոչ թե ինչ-որ ծրագիր ունեն, որի հիման վրա արտաքին քաղաքականություն են վարում, այլ քաղաքականություն են վարում այսպես ասած օրվա կուրսով»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ, «Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը։
Քաղաքագետի խոսքով, այն, ինչ այսօր հայտարարել է Փաշինյանը, բավականին մոտ է իրականությանը։
«Բրյուսելում մեզ ոչ ոք չի սպասում, ավելին, այնտեղ տեղի ունեցող միտումները հուշում են, որ Հայաստանի եվրաինտեգրման, ԵՄ դառնալու հեռանկարն ուղղակի մշուշոտ է։ Բայց մյուս կողմից էլ ակնհայտ է, այո, նույն Ալեն Սիմոնյանը Փաշինյանի ցուցումով էր Ռիգայում նման բան ասում։ Էն հայտնի քառյակը կուսակցությունների առանց Փաշինյանի խորհրդարանում չէր կարող նման նախաձեռնություն իրականացնել, և այլն, և այլն»,-ասաց նա։
Հարցին, հնարավո՞ր է, որ Փաշինյանի հայտարարության պատճառ դարձան նաև Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններում արձանագրած արդյունքները, ըստ որոնց, Մակրոնի քաղաքական ուժը պարտվում է, Սուրենյանցը նշեց. «Եթե նույնիսկ այդ ընտրությունները չլինեին՝ նման արդյունքներով, հենց Բրյուսելից հասկացրել են, գծել են այն շրջանակը մինչև որտեղ Հայաստանը կարող է գնալ։ Բայց ընտրությունները շատ որոշիչ դեր են խաղալու, քանի որ կրկնում եմ, տակավին մենք չգիտենք, թե ինչպիսին է լինելու Եվրամիությունը, իրենք էլ չգիտեն»։
Նրա խոսքով, այն Արևմուտքը, ԵՄ-ն, որին այդքան ձգտում են Հայաստանի հայտնի շրջանակները, այլևս գոյություն չունի:
«Հիվանդ ու անգործունակ Բայդենի անխնա շահագործումը նեոլիբերալ շրջանակների կողմից, ԱՄՆ ընտրարշավի բովանդակությունը, Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները հուշում են Արևմուտքի համակարգային ճգնաժամի, արժեքային դեգրադացիայի մասին»,-նշեց նա։
Ստեղծված իրավիճակում Սուրենյանցը համամիտ է ամերիկահայ դիվանագետ Էդվարդ Ջերեջյանի հետ. Հայաստանը պետք է ունենա քաղաքականություն 360 աստիճանի, այսինքն, բոլոր ուղղություններով վարի ակտիվ քաղաքականություն.
«Այլ խոսքով, վարի բալանասվորած արտաքին քաղաքականություն, որը չի ենթադրում ստարտեգիական փոփոխություն, չի ենթադրում դառնալ աշխարհքաղաքական մի կենտրոնի

Сурен Суренянц: Сегодняшнее заявление Никола Пашиняна – следствие тотального кризиса властей, проводимой ими хаотичной политики
15:28 01/07/2024
Глава готовящего общественность Армении к членству в ЕС правительства сегодня заявил: «Я не могу ответить на вопрос, насколько ЕС готов быть ближе к Армении».
Чем обусловлено это неоднозначное заявление Никола Пашиняна?
«Это следствие тотального кризиса властей, проводимой ими хаотичной политики. У них нет какой-либо программы, на основе которой они проводят внешнюю политику. При проведении своей политики они руководствуются курсом конкретного дня», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am политолог, председатель партии «Демократическая альтернатива» Сурен Суренянц.
По мнению политолога, сегодняшнее заявление Пашиняна достаточно близко к реальности.
«В Брюсселе Армению никто не ждет, более того, происходящие там тенденции подсказывают, что перспектива евроинтеграции Армении, становления членом ЕС просто туманна. Но, с другой стороны, очевидно и то, что тот же Ален Симонян делал свои заявления в Риге по указанию Пашиняна. Известный квартет партий без позволения Пашиняна не мог выступить в парламенте  с инициативой проведения референдума о вступлении в Евросоюз и т. д. и т. п.», – сказал он.
В ответ на вопрос, могло ли причиной такого заявления Пашиняна стать сокрушительное поражение в первом туре выборов во Франции партии Эммануэля Макрона, Суренянц сказал:
«Даже если бы не было этих выборов с такими результатами, из Брюсселя дали понять – они очертили рамки того, как далеко может продвинуться Армения. Но выборы сыграют решающую роль, поскольку, повторяю, мы еще не знаем, каким будет Евросоюз, да и они тоже».
По его словам, того Запада, ЕС, куда так стремятся известные круги Армении, больше не существует.
«Беспощадная эксплуатация больного и недееспособного Байдена неолиберальными кругами, содержание предвыборной кампании в США, результаты первого тура парламентских выборов во Франции свидетельствуют о системном кризисе и ценностной деградации Запада», – указал Суренянц.
В сложившейся ситуации Суренянц согласен с американским дипломатом армянского происхождения  Эдвардом Джереджяном – Армения должна проводить политику 360 градусов, то есть активную политику по всем направлениям.
«Иными словами, проводить сбалансированную внешнюю политику, которая не предполагает стратегических изменений, не предполагает превращения в сателлита одного геополитического центра против другого», – пояснил политолог.