Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչները կհանդիպեն վաղը սահմանին. News.am
Հուլիսի 2-ին տեղի կունենա Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների հանդիպում։ Այս մասին NEWS.am-ին տեղեկացրել է դիվանագիտական աղբյուրը։ Հանդիպումը նախատեսված է հայ-թուրքական սահմանին, գուցե «Մարգարա» անցակետում։
Առայժմ պաշտոնական տեղեկություն նախատեսված հանդիպման մասին չկա։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ հունիսի 11-ին ԱԺ փոխխոսնակ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով ՀՀ հատուկ բանագնաց Ռուբեն Ռուբինյանը հայտնել է, որ «պաշտոնական հանդիպում վաղուց չի եղել, բայց մենք պայմանավորվածություն ունենք այն մասին, որ տեղի է ունենալու նոր հանդիպում Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև, ամսաթվի և տեղի մասին առայժմ պայմանավորվածություն չունենք»։
Մարգարա կամուրջը հայ-թուրքական կամրջին արդեն նորոգվել է և պատրաստ է, տեղեկացրել է Ռուբինյանը։ Թուրքիայի հատուկ բանագնացը Սերդար Քըլըչն է, որը 7 տարի եղել է ԱՄՆ դեսպանը և Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհրդի գլխավոր քարտուղարը։

Представители Армении и Турции встретятся 2 июля на границе – NEWS.am
Представители Армении и Турции проведут 2 июля встречу. Об этом NEWS.am сообщил дипломатический источник.
Встреча запланирована на армяно-турецкой границе, возможно, в районе КПП «Маргара».
Напоминается, что 11 июня вице-спикер НС, спецпредставитель РА по нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян заявил, что «официальной встречи давно не было, но у нас есть договоренность о том, что состоится новая встреча между представителями Армении и Турции, о дате и месте у нас пока нет договоренности». Мост Маргара на армяно-турецкой границе уже отремонтирован и готов, сообщил Рубинян.
Спецпредставителем Турции является Сердар Кылыч, который в течение 7 лет был послом США и генеральным секретарем Совета национальной безопасности Турции.