Սաֆրաստյան. Սիրիացի փախստականների հետ բախումները վկայում են, որ Թուրքիայի ներքին քաղաքական կյանքում ամեն ինչ հանգիստ չէ
Թուրքիայի կենտրոնական Կայսերի (Կեսարիա) նահանգի Մելիքգազը շրջանի Դանըշմենթգազի թաղամասում մի խումբ մարդիկ հարձակվել էին սիրիացիներին պատկանող աշխատատեղերի և մեքենաների վրա: Դա սկսվել էր այն բանից հետո, երբ հայտնի է դարձել, որ ծագումով սիրիացի տղամարդը 6-ամյա երեխայի նկատմամբ սեռական բռնություն է կիրառել։
Այս իրադարձությունների ֆոնին Սիրիայի տարածքում, որտեղ որ Թուրքիան իրականացրել էր «Եփրատի վահան» գործողությունը, սիրիացիները դիմել են պատասխան գործողություններրի՝ հարձակվելով թուրքական բեռնատարների, շենքերի և թուրքական անցակետի վրա, այրել և ապամոնտաժել Սիրիայի տարբեր շրջաններում տեղակայված թուրքական դրոշները:
Այս հարձակումներից հետո սիրիացիների դեմ արշավը տարածվել է Թուրքիայի տարբեր նահանգներում՝ պահանջելով արտաքսել բոլոր սիրիացի միգրանտներին։
ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի նախկին տնօրեն, ակադեմիկոս, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ստեղծված իրավիճակն առաջին հերթին դիտարկում է արտաքին քաղաքական առումով։
«Սիրիայի տարածքի այն հատվածում, որ գրավված է թուրքական բանակի կողմից, սկսվել են բախումներ, սիրիացի բնակիչները հարձակվել են թուրքական ռազմական մեքենայի վրա, վառել թուրքական դրոշներ։
Ինչն է կարևոր ու հետաքրքիր, որ այդ հարձակումներին մասնակցում են ոչ միայն սովորական սիրիացիներ, որոնք Սիրիայի հյուսիսում հայտնվել են թուրքական իշխանության ներքո, այլ նաև այնպիսի իսլամիստական կազմակերպություններ, որոնք գտնվում են Թուրքիայի ազդեցության տակ։ Հիմա նրանք էլ են հակաթուրքական ելույթներ ունենում։ Դժվար է կանխատեսել, թե ինչ շարունակություն դա կունենա»,- ասաց թուրքագետը։
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայում սիրիացիների դեմ արշավին, Ռուբեն Սաֆրաստյանն ասաց, որ Թուրքիայում իսկապես խնդիրը լուրջ է։
«Սիրիացի փախստականները մեծ թիվ են կազմում։ Համոզված եմ՝ Թուրքիայում տեղի ունեցող բախումները նաև կօգտագործի ընդդիմադիր հիմնական «Ժողովրդահանրապետական» կուսակցությունը, որը մշտապես քննադատել է իշխանություններին, որ մեծ թվով փախստականներ կան, որոնք պետությունից աջակցություն չեն ստացել և այլն։ Կարծում եմ՝ կփորձեն այդ բախումներն օգտագործել իրենց դիրքերն ուժեղացնելու համար։
Մյուս հանգամանքը. Եվրամիությունը Թուրքիային մեծ գումարներ է տրամադրել փախստականների համար սահմանամերձ շրջաններում հատուկ ճամբարներ կառուցելու համար։ Բայց Թուրքիան գումարները վերցրել է ու ոչինչ չի արել։ Դա իշխանությունների թերացումն է, զեղծարարություններ են տեղի ունեցել»,- նշեց նա։
Թուրքագետի կարծիքով, վերջիվերջո թուրքական հատուկ ծառայությունները, բանակը կճնշեն թուրք ազգաբնակչության և սիրիացիների միջև բախումները։
«Բայց, ամեն դեպքում, բախումները վկայում են այն մասին, որ Թուրքիայի ներքին քաղաքական կյանքում ամեն ինչ այնպես հանգիստ չէ, ինչպես փորձում են ներկայացնել իշխանությունները։

Сафрастян: Столкновения с сирийскими беженцами свидетельствуют о том, что во внутриполитической жизни Турции не все спокойно
17:43 02/07/2024
В населенном пункте Данышментгази района Меликзаде турецкой провинции Кайсери (Кесария) ночью в воскресенье произошли антимигрантские погромы.  «После задержания в воскресенье вечером в Кайсери местными жителями гражданина Сирии за насилие над несовершеннолетней дочерью его родственника и его передачи силам безопасности некоторые наши граждане, действуя незаконно, нанесли ущерб домам, рабочим местам и автомашинам, которые принадлежат гражданам сирийской национальности. В результате вмешательства сил безопасности задержаны 67 человек», – сообщил глава МВД республики Али Ерилкая.
События в Кайсери спровоцировали столкновения и в северо-западной части Сирии, которую контролирует армия Турции. Об этом сообщил вечером в понедельник, 1 июля, Сирийский центр мониторинга за соблюдением прав человека. По данным этой организации, в протестах приняли участие сотни человек, некоторые из них были вооружены. Протестующие срывали турецкие флаги. В городах Африн и Джерабулус произошли столкновения между демонстрантами и турецкими солдатами: не менее четырех человек погибли, 20 получили ранения.
После этого антимигрантские протесты начались и в других городах Турции.
Востоковед, академик НАН РА Рубен Сафрастян в беседе с корреспондентом Panorama.am указал, что рассматривает создавшуюся ситуацию, прежде всего, с внешнеполитической точки зрения.
«На части сирийской территории, контролируемой турецкой армией, начались столкновения, сирийцы напали на турецкую армейскую машину, сожгли турецкие флаги.
Что важно и примечательно, так это то, что в этих атаках участвуют не только простые сирийцы, попавшие под власть Турции на севере Сирии, но и такие исламистские организации, которые находятся под влиянием Турции. Теперь и они выступают с антитурецкими лозунгами. Трудно предсказать, какое продолжение все это получит», – сказал тюрколог.
Что касается антимигрантских протестов в самой Труции, то, по словам Рубена Сафрастяна, положение действительно непростое.
«Турция приняла беспрецедентное число сирийских беженцев. Уверен, что происходящие в Турции столкновения будет использовать и главная оппозиционная Народно-республиканская партия Турции, которая постоянно критикует власти в связи с их миграционной политикой. Я думаю, оппозиция попытается использовать эти столкновения для усиления своих позиций.
Другое важное обстоятельство. Евросоюз выделил Турции крупные средства на строительство специальных лагерей для беженцев в приграничных районах. Но Турция взяла деньги и ничего не сделала. Это упущение властей, имели место махинации», – сказал он.
По мнению тюрколога, в конечном итоге турецкие спецслужбы и армия подавят столкновения между турецкими гражданами и сирийцами.
«Но, в любом случае, столкновения свидетельствуют о том, что во внутриполитической жизни Турции не все так спокойно, как пытаются представить власти», – резюмировал Рубен Сафрастян.