Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) տուգանել է Վրաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային 30 հազար եվրոյով՝ Դորտմունդի մարզադաշտում Վրաստանի և Թուրքիայի հավաքականների երկրպագուների միջև Եվրոպայի առաջնության խմբային փուլի խաղի մեկնարկից առաջ տեղի ունեցած բախման պատճառով։ Այս մասին հայտնում են գերմանական լրատվամիջոցները։
sputnik-georgia.ru-ի հաղորդմամբ, երկրպագուների միջև կարճատև ծեծկռտուքից հետո ՈՒԵՖԱ-ն տուգանել է նաև Թուրքիայի ֆեդերացիային 25 հազար եվրոյով։
Հունիսի 18-ին կայացած Վրաստան-Թուրքիա հանդիպումն ավարտվել է թուրքերի հաղթանակով՝ 3։1 հաշվով։
Պորտուգալիա-Թուրքիա և Պորտուգալիա-Վրաստան խաղերի ժամանակ խաղադաշտի անվտանգությունը չապահովելու համար երկու անգամ տուգանվել է նաև Եվրո-2024-ը հյուրընկալող Գերմանիան՝ ընդհանուր 20000 եվրոյի չափով:
Հանդիպման ընթացքում և դրանից հետո բազմաթիվ երկրպագուներ դուրս են եկել խաղադաշտ՝ լուսանկարվելու Պորտուգալիայի աստղ Կրիշտիանու Ռոնալդուի հետ։

УЕФА оштрафовал Грузию и Турцию за драку болельщиков на стадионе в Дортмунде
Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) оштрафовал Федерацию футбола Грузии на 30 тысяч евро из-за стычки между болельщиками сборных Грузии и Турции на стадионе в Дортмунде до начала матча на групповом этапе чемпионата Европы, сообщили немецкие СМИ.
После драки между болельщиками УЕФА также оштрафовал турецкую федерацию на 25 тысяч евро, передает Sputnik Грузия
Хозяйка турнира Германия также была дважды оштрафована на общую сумму 20 тысяч евро за неспособность обеспечить безопасность поля во время матчей Португалия-Турция и Португалия-Грузия.
В ходе встречи и после нее многие болельщики выходили на поле, чтобы сфотографироваться с звездой сборной Португалии Криштиану Роналду.
Сборная Грузии по футболу завершила свой первый чемпионат Европы игрой против Испании в 1/8 финала. Джвароснеби (крестоносцы – перевод с груз.) уступили одному из лидеров чемпионата со счетом 1:4.