Գերմանիայի ՆԳՆ-ն արձագանքել է Եվրո-24-ում թուրք ֆուտբոլիստի՝ ծայրահեղ ազգայնական ժեստի ցուցադրմանը
Գերմանիայի ներքին գործերի նախարար Նենսի Ֆայզերն արձագանքել է Եվրո-2024-ի 1/8 եզրափակիչ Ավստրիայի հետ խաղում թուրք պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի կողմից գոլային հարվածից հետո արած քայլին։
«Թուրք աջ ծայրահեղականների խորհրդանիշները տեղ չունեն մեր մարզադաշտերում։ Մենք ակնկալում ենք, որ ՈՒԵՖԱ-ն կքննի այս հարցը և կբարձրացնի պատժամիջոցների հարցը»,- championat.com-ի հաղորդմամբ՝ Ֆեյզերի խոսքերն է մեջբերում Reuters-ը:
Գերմանիայում ընթացող Եվրո-2024-ի 1/8 եզրափակչի վերջին խաղում Թուրքիայի հավաքականը 2։1 հաշվով հաղթել է Ավստրիայի ընտրանուն և դուրս եկել քառորդ եզրափակիչ։Թուրք պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի խաղի 59-րդ րոպերին խփած գոլից հետո ցուցադրել է Թուրքիայի՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական կազմակերպության ժեստը։
Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈՒԵՖԱ) հետաքննություն է սկսել Թուրքիայի հավաքականի պաշտպան Մերիհ Դեմիրալի՝ Եվրոպայի առաջնությունում Ավստրիայի հավաքականին գոլ խփելուց հետո նրա ժեստի պատճառով։

В МВД Германии отреагировали на скандальное поведение турецкого футболиста на Евро
Министр внутренних дел Германии Нэнси Фейзер отреагировала на скандальное празднование гола турецкого защитника Мериха Демирала в матче 1/8 финала Евро-2024 с Австрией, передает championat.
«Символам турецких правых экстремистов нет места на наших стадионах. Мы ожидаем, что УЕФА проведёт расследование этого дела и поднимет вопрос о санкциях», — приводит слова Фейзер Reuters.
Напомним, ранее стало известно, что УЕФА начал расследование празднования гола турецкого защитника Мериха Демирала в матче 1/8 финала чемпионата Европы с национальной командой Австрии. Встреча прошла вчера, 2 июля. Сборная Турции одержала победу со счётом 2:1. Защитник турков Мерих Демирал оформил дубль. При праздновании гола футболист использовал жест ультраправой турецкой группировки «Серые волки».