ԱՄՆ պատվիրակության հետ քննարկել ենք հայ-ադրբեջանական, հայ-թուրքական հարաբերությունները. Սիմոնյան
«Հայաստանում գտնվող ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած պատվիրակության անդամների հետ հանդիպումն արդյունավետ է անցել»,- պատվիրակության հետ հանդիպումից հետո ասուլիսում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
Նա մանրամասնեց, որ հանդիպմանը քննարկել են հայ-ամերիկյան համագործակցության տարբեր ոլորտներ, ներկայացրել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում տիրող իրավիճակը, ԱՄՆ աջակցությունն  ու ներգրավածությունն այդ հարաբերություններում։
«Անդրադարձ կատարվեց Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններին։ Իմ կողմից նաև նշվեց մեր ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվություն»,- ասաց Ա.Սիմոնյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, փոխադարձ այցերը, նաև այս այցը, կարևոր մաս են այս հարաբերությունների համար։

Ален Симонян: С делегацией США обсудили армяно-азербайджанские, армяно-турецкие отношения
Наша встреча с находящейся в Армении  делегацией Конгресса во главе с сенатором США Роджером Уикером прошла эффективно, заявил на пресс-конференции с членами делегации 5 июля председатель НС РА Ален Симонян.
По его словам, на встрече обсуждались различные сферы армяно-американского сотрудничества, он представил ситуацию в регионе, в армяно-азербайджанских отношениях, поддержку и вовлеченность  США в этих отношениях.
«Были затронуты также армяно-турецкие отношения. Я также упомянул вопрос касательно наших военнопленных», – рассказал Симонян.
Как он отметил, отношения Армении и США находятся на очень высоком уровне, взаимные визиты, которые происходят постоянно, являются очень важным компонентом этих отношений.