Իրանի դեսպան. Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքով անցնող ճանապարհները չեն փոխարինում իրար
Հյուսիս-Հարավ ճանապարհը լուրջ այլընտրանք է ու հնարավորություն է տալիս ավելի կարճ ճանապարհով Սև ծով դուրս գալ։ Այն երկու օրով կնվազեցնի ցամաքային ճանապարհով Սև ծով հասնելու տևողությունը։
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մեհդի Սոբհանին՝ Հայաստանում Իրանի դեսպանատանը տեղակայված ընտրատեղամասում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի քվեարկությանը մասնակցելուց հետո։
«Այդ ճանապարհի աշխատանքները Հայաստանի տարածքում՝ Ագարակ-Քաջարան հատվածում արդեն սկսել են, սա հստակ ծրագիր է, որը պետք է իրականացվի»,-ասաց իրանցի դիվանագետը։
Նա նշեց՝ Հայաստանի կառավարությունը բավականին լուրջ բյուջե է հատկացրել հարավային հատվածում շինարարական աշխատանքների իրականացման համար, և սա դրական քայլ ենք գնահատում։
«Շուտով կհայտարարվի Քաջարանի թունելի շինաշխատանքների համար նախատեսված մրցույթը, որը կյեշտացնի բեռնատար մեքենաների երթևեկությունն այդ ճանապարհով։ Պետք է նշեմ, որ այս ճանապարահները մեկը մյուի փոխարեն չեն, այլ միմյանց լրացնում են։ Այդ ճանապարհը երկու օրով պակասեցնում է դեպի Սև ծով հասնելու տևողությունը»,-ասաց դեսպանը։
Լրագրողի հստակեցնող հարցին, թե դեսպանն ի նկատի ունի Ադրբեջանով անցնող ճանապարհը չի՞ փոխարինում Հայաստանով անցնող ճանապարհին, իրանցի դիվանագետն արձագանքեց. «Այն, ինչ ձեր մտքով է անցնում»։

Посол Ирана: Дорога через Армению и Грузию к Черному морю – серьезная альтернатива
Часть транспортного коридора Север-Юг, которая проходит через Армению, – очень серьезная альтернатива, она дает возможность выйти к Черному морю более коротким маршрутом. Об этом заявил в беседе с журналистами 5 июля Чрезвычайный и полномочный посол ИРИ в Армении Мехди Собхани.
Соответствующее заявление Мехди Собхани сделал в посольстве Ирана в Ереване после голосования во втором туре выборов президента ИРИ.
«На территории Армении, на участке Агарак-Каджаран, уже начались строительные работы. И это четкая программа, которую необходимо реализовать.
Правительство РА выделило достаточно серьезный бюджет на проведение этих строительных работ на южном участке. Мы расцениваем это как положительный шаг», – сказал он.
«Вскоре будет объявлен тендер на проведение работ по строительству тоннеля Каджарана, что облегчит проезд грузовых автомобилей по этой дороге. Должен отметить, что региональные дороги не будут запускаться одна вместо другой, а будут дополнять друг друга», – отметил посол, добавив: «Эта дорога к Черному морю сокращает продолжительность пути на 2 дня».