Էրդողանը վրդովված է թուրք ֆուտբոլիստի որակազրկման պատճառով
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անդրադարձել է  Ավստրիայի հավաքականի նկատմամբ տարած հաղթանակից հետո ազգային հավաքականի խաղացող Մերիհ Դեմիրալի որակազրկմանը։
«Որևէ մեկն ասո՞ւմ է, որ գերմանացիների մարզաշապիկներին արծիվներ կան, որևէ մեկն ասո՞ւմ է, որ ֆրանսիացիների մարզաշապիկներին աքաղաղ կա։ Մերիհը (Դեմիրալը) ցույց տվեց իր հուզմունքն այս ժեստով: Դրանից հետո մեր արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Գերմանիայի պաշտոնական ներկայացուցիչների և ներկայումս ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր։ Ամեն ինչ կորոշվի շաբաթ օրը։
Հաղթանակով հեռանանք խաղադաշտից և անցնենք հաջորդ փուլ։ Եթե ոչ մի արտառոց բան տեղի չունենա, ես ներկա կլինեմ հանդիպմանը»,- rsport.ria.ru-ի հաղորդմամբ, Աստանայից վերադառնալիս ինքնաթիռում լրագրողներին ասել է Էրդողանը։
Թուրք պաշտպան Մերիհ Դեմիրալը Եվրո-2024-ի1/8 եզրափակչի Ավստրիայի ընտրանու հետ հանդիպմանը խփած գոլից հետո Թուրքիայի՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական կազմակերպության ժեստը ցուցադրելու պատճառով որակազրկվել է երկու խաղով։ Այս նշանն արգելված է Ավստրիայում և Ֆրանսիայում։
Թուրքիայի ազգային հավաքականը Եվրոպայի առաջնության քառորդ եզրափակչում կհանդիպի Նիդեռլանդների հետ հուլիսի 6-ին։

Эрдоган возмутился дисквалификацией Демирала за жест «Серых волков»
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган объяснил жест защитника национальной команды Мериха Демирала в матче чемпионата Европы‑2024 стремлением выразить то, что было у него на душе, передает «Матч ТВ».
Сборная Турции во вторник в Лейпциге обыграла команду Австрии со счетом 2:1 в матче 1/8 финала ЕВРО‑2024, Демирал стал автором дубля. После второго гола футболист продемонстрировал жест   группировки «Серые волки».
По итогам разбирательства УЕФА в пятницу дисквалифицировал Демирала на два матча. Игрок пропустит четвертьфинальную игру ЕВРО‑2024, в которой турки сыграют со сборной Нидерландов. Встреча пройдет 6 июля в Берлине.
«Кто‑нибудь говорит, что у немцев на футболках изображен орел? Кто‑нибудь говорит, что у французов на футболках изображен петух? Своим жестом Мерих выразил свое волнение. Наш МИД вызвал своих должностных лиц, необходимые шаги предпринимаются.
Давайте в субботу покинем футбольное поле победителями и выйдем в следующий раунд. Если не произойдет чего‑то экстраординарного, посещу ближайший матч», — приводит слова Эрдогана Sabah.