Ընդունման օրվանից ՀՀ սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել է Թուրքիայի թիրախներից մեկը. Գեղամյան
10:30 05/07/2024
«Ընդունման օրվանից Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել է Թուրքիայի թիրախներից մեկը»,- նշում է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Ըստ նրա, թե՛ 1990-ականներին, թե՛ 2000-ականներին տարբեր առիթներով ու գերազանցապես ոչ պաշտոնական մակարդակում թուրքական կողմն անդրադառնում էր Հայաստանի Սահմանադրությանը։
«2020 թվականից հետո արդեն պաշտոնապես Թուրքիան Ադրբեջանի բերանով պահանջում է փոխել Հայաստանի սահմանադրությունը, քանի որ տեսավ հնարավորություն։
Նման պահանջը այսօր հերթական պայման-պարտադրանքն է ուրիշ բազմաթիվ պարտադրանքների շարքում, որոնք կոչված են ոչ թե «խաղաղություն հաստատելուն», այլ հայկական պետությունը թուլացնելուն։
ՀՀ սահմանադրությունը պարունակում է դրույթներ, որոնք մեր պետությունը վերածում են աշխարհաքաղաքական միավորի՝ քաղաքական հստակ ազգային սկզբունքներով, այլ ոչ թե Թուրքիայից կախյալ գավառի։ Ուստի պետք է հարվածել նաև դրան, ինչպես հարվածում են Սփյուռքին, բանակին, կրթական համակարգին, հերոսներին, Հայոց ցեղասպանությանը և այլ գործոնների։
Մեր թշնամիները պատահական ոչինչ չեն թիրախավորում. նրանք հարվածում են մեր պետության ամենակարևոր հիմքերին։
Հետևաբար այսօր՝ Սահմանադրության օրը լավ առիթ է հիշելու, որ այդ փաստաթուղթը, իր բոլոր թերություններով, մեր պետականության խորհրդանիշներից է և իրավական հենքերից, որը առավել քան երբևէ պետք է պաշտպանել բոլորիս»,- գրել է նա։

Варужан Гегамян: После 2020 года Турция устами Азербайджана уже официально потребовала изменить Конституцию Армении
12:34 05/07/2024
С момента своего принятия Конституция Республики Армения и лежащая в ее основе Декларация независимости были среди мишеней Турции, написал кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян.
По его словам, и в 1990-е, и в 2000-е годы турецкая сторона неоднократно и преимущественно на неофициальном уровне затрагивала тему Конституции Армении.
«После 2020 года Турция устами Азербайджана уже официально потребовала изменить Конституцию Армении, поскольку увидела такую возможность.
Сегодня данное требование – очередное условие- принуждение в череде многочисленных  иных, нацеленных не на «установление мира», а ослабление армянской государственности.
Конституция РА содержит положения, которые превращают наше государство в геополитическую единицу – с политически четкими национальными принципами, а не в зависимую от Турции провинцию. Посему Анкаре и Баку нужно нанести удар и по ней, как они наносят удар по Диаспоре, армии, системе образования, нашим героям, теме Геноцида армян и иным факторам.
У врагов Армении нет случайных мишеней: они бьют по самым важным основам нашего государства.
Соответственно сегодня, в День Конституции РА, есть хороший повод напомнить, что этот документ, со всеми его недостатками, является одним из символов и правовых основ нашей государственности, который сегодня как никогда ранее должен защитить каждый из нас», – отметил Гегамян.