Ընդունման օրվանից ՀՀ սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել է Թուրքիայի թիրախներից մեկը. Գեղամյան
10:30 05/07/2024
«Ընդունման օրվանից Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությունը և դրա հիմքում ընկած Անկախության հռչակագիրը եղել է Թուրքիայի թիրախներից մեկը»,- նշում է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Ըստ նրա, թե՛ 1990-ականներին, թե՛ 2000-ականներին տարբեր առիթներով ու գերազանցապես ոչ պաշտոնական մակարդակում թուրքական կողմն անդրադառնում էր Հայաստանի Սահմանադրությանը։
«2020 թվականից հետո արդեն պաշտոնապես Թուրքիան Ադրբեջանի բերանով պահանջում է փոխել Հայաստանի սահմանադրությունը, քանի որ տեսավ հնարավորություն։
Նման պահանջը այսօր հերթական պայման-պարտադրանքն է ուրիշ բազմաթիվ պարտադրանքների շարքում, որոնք կոչված են ոչ թե «խաղաղություն հաստատելուն», այլ հայկական պետությունը թուլացնելուն։
ՀՀ սահմանադրությունը պարունակում է դրույթներ, որոնք մեր պետությունը վերածում են աշխարհաքաղաքական միավորի՝ քաղաքական հստակ ազգային սկզբունքներով, այլ ոչ թե Թուրքիայից կախյալ գավառի։ Ուստի պետք է հարվածել նաև դրան, ինչպես հարվածում են Սփյուռքին, բանակին, կրթական համակարգին, հերոսներին, Հայոց ցեղասպանությանը և այլ գործոնների։
Մեր թշնամիները պատահական ոչինչ չեն թիրախավորում. նրանք հարվածում են մեր պետության ամենակարևոր հիմքերին։
Հետևաբար այսօր՝ Սահմանադրության օրը լավ առիթ է հիշելու, որ այդ փաստաթուղթը, իր բոլոր թերություններով, մեր պետականության խորհրդանիշներից է և իրավական հենքերից, որը առավել քան երբևէ պետք է պաշտպանել բոլորիս»,- գրել է նա։

Since its adoption, the Armenian constitution and its underlying Declaration of Independence have been targeted by Turkey, says Varuzhan Geghamyan, a geopolitical strategist and regional security expert.
In a social media post on Constitution Day marked on 5 July, Geghamyan highlighted that in the 1990s and 2000s, the Turkish authorities repeatedly and unofficially referred to Armenia's constitution.
"After 2020, Turkey officially demanded a change to the constitution of Armenia through Azerbaijan as it saw a good opportunity,” the expert wrote.
“Today, this demand is yet another precondition and coercion among numerous others aimed not at "establishing peace" but at weakening the Armenian statehood.
“Armenia’s constitution includes provisions making the state a geopolitical unit with politically clear national principles, not a province dependent on Turkey. Therefore, Ankara and Baku are attacking it just like the Armenian Diaspora, army, education system, heroes and genocide.
“Armenia's enemies attack the pillars of the state. Accordingly, Constitution Day serves as a good opportunity to remember that this document, despite all its flaws, is one of the symbols and legal foundations of our statehood, which each of us must protect today more than ever," Geghamyan said.