Հայաստանում ձերբակալվել է Մեծ Բրիտանիայում հետախուզվող կին, ում կասկածում են վարձու մարդասպանության փորձ կատարելու մեջ
ՆԳՆ ոստիկանության ՔՈԳՎ և Նաիրիի բաժնի ծառայողների համատեղ ձեռնարկած միջոցառումների արդյունքում հուլիսի 2-ին Պռոշյան գյուղի Վանահովիտ թաղամասում հայտնաբերվել, ձերբակալվել և Նաիրիի բաժին է տեղափոխվել 44-ամյա Էյմի Բ.-ն:
Ոստիկանությունից հայտնում են, որ նա Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Թագավորության իրավապահների կողմից հետախուզվում էր սպանություն կատարելու շուրջ նախնական համաձայնության և ապօրինի կերպով հրազեն պահելու մեղադրանքով:
Խափանման միջոցը՝ կալանք։
Հայտնաբերման մասին հայտնվել է հետախուզումը նախաձեռնողին և դատախազությանը:
Բի-Բի-Սի-ն գրում է, որ Հայաստանում հայտնաբերվել է 44-ամյա Էյմի Բետրոն, ով հետախուզվում էր՝ կապված 2019 թվականի սեպտեմբերին Բիրմինգհեմ նահանգում իր տան մոտ գործարարի վրա մահափորձ կատարելու հետ։ Մոհամմեդ Ասլամը և Մոհամմեդ Նազիրը վերջերս մեղավոր են ճանաչվել սպանության կազմակերպման մեջ: Ենթադրվում է, որ նրանք վարձել էին Բետրոյին, որը ծագումով ԱՄՆ-ի Վիսկոնսին քաղաքից է, որպեսզի սպանի գործարարին։
Բիրմինգհեմի դատարանում նրանց դատավարության ժամանակ ասվել էր, որ կինը հիջաբ է կրել որպես չճանաչեն նրան, սակայն նրա ատրճանակը խցանվել է դեպքի վայրում:

A suspected hit-woman being hunted by the UK police investigating an assassination attempt has been tracked down in Armenia, BBC News reports.
Aimee Betro was taken into custody on Tuesday after she was found in a housing complex on the outskirts of Yerevan, Police of the Republic of Armenia said.
She is wanted by West Midlands Police in connection with the attempted shooting of a businessman outside his home in South Yardley, Birmingham, in September 2019.
Mohammed Aslam and Mohammed Nazir, both from Elms Avenue, Derby, were recently found guilty of conspiracy to murder.
It is alleged that the pair hired Betro, originally from Wisconsin in the US, to carry out the shooting.
Their trial at Birmingham Crown Court was told she wore a hijab as a disguise but her gun jammed at the scene.
West Midlands Police said it was aware of developments and officers were liaising with the relevant authorities.
In a statement issued on Wednesday, police in Armenia said the 44-year-old was found and arrested in the Vanahovit district of Proshyan village, on the north-western fringes of Yerevan.
The statement added that the suspect was wanted by law enforcement agencies in the UK on charges of conspiracy to commit murder and illegal possession of a firearm.