Անկախության հռչակագրից հրաժարվելուց հետո Ադրբեջանը բարձրացնելու է Հայաստանի՝ որպես իրավական պետություն գոյության հարցը. Մելոյան
17:17 05/07/2024
Այսօր Հայաստանը նշում է Սահմանադրության օրը։ Երկրի մայրն օրենքն ընդունվել է 1995թ. հուլիսի 5-ի ՀՀ հանրաքվեով: 2005 և 2015 թվականներին Սահմանադրությունը հանրաքվեներով փոփոխության է ենթարկվել։ Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն»։ Միաժամանակ տարբեր քաղաքական, հասարակական գործիչներ այսօր բարձրաձայնում են, որ հենց իշխանության ներկայացուցիչների կողմից ոտնահարվում է ՀՀ Սահմանադրությունը, ՀՀ օրենքները։
«Այս խորհրդանշական օրով արձանագրում ենք, որ երկրում ունենք սահմանադրական կարգի տապալված իրավիճակ, սահմանադրական կարգի տապալումը մի դրվագով չի դրսևորվել»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը։
Նա նշեց, որ այս ճգանաժամային իրավիճակը մի սահմանադրաիրավական նորմի խախտմամբ չէ, օրինակները բազմաթիվ են վերջին 6 տարիների ընթացքում. սկսած 2018 թվականից դատարանների շրջափակման միջադեպից, որը տեղի ունեցավ երկրի գործադիր իշխանության ղեկավարի հրահանգմամբ, ավարտված, այսպես կոչված, սահմանազատման հակաիրավական գործընթացով, տարածքների հանձնման խայտառակ գործընթացով,  որը, ըստ ՀՀ Սահմանադրության, կարող էր իրականացվել հանրաքվեի արդյունքում։
«Սահմանադիրը Հայաստանի տարածքի փոփոխության հարցերի վերաբերյալ որոշման կայացումը լիազորել է ընտրական իրավունք ունեցող քաղաքացուն։
Կրկին սևը սպիտակի վրա գրված սահմանադրական պահանջն արհամարհելով՝ հանձնվում են հայկական տարածքներ»,- ասաց Գ.Մելոյանը։
Սահմանադրագետն ընդգծեց՝ նորմալ չէ, որ օրենքները խախտվում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների, իշխանության ներկայացուցիչների կողմից. «Հաճախ պրակտիկայում ու մարդկանց մոտ մանիպուլյատիվ տպավորություն ու շփոթ է ստեղծվում, որ այս թերացումների պատճառը ոչ ճշգրիտ ու ոչ ամբողջական Սահմանադրության տեքստն է, մինչդեռ Սահմանադրության տեքստն ու օրենքները խելագարության կանխավարկածով չեն գրվում, ստեղծված են բնականոն պայմաններում իրավահարաբերությունները կարգավորելու նպատակով։ Բնավ նորմալ չէ, իրավական պետությունը իր ժողովրդավար տարրով ստեղծված է նրա համար, որ նման իրավիճակներ չստեղծվեն, որ կոնկրետ անձինք, պաշտոնյաներ պաշտոնի գալով՝ չկարողանան ամենաթողության միջավայր ձևավորել։
Պրակտիկ դաշտում ունենք իրավիճակ. խորհրդարանն իր աննախադեպ մեծամասնությամբ դարձել է գործադիր իշխանության սպասարկուն։  Այստեղ արձանագրվում է  իշխանության երկու թևերի միահյուսում, իսկ դա արդեն հատուկ է ավտորիտար պետական ռեժիմ ունեցող պետություններին։
Այս իրավիճակը նորմալ չէ, դրա համար նախատեսված են լուծումներ, ուղղակի լուծումը իրավապահ մարմինների հարթությունում է գտնվում. երբ մեկ պաշտոնյա իրեն թույլ է տալիս խախտել Սահմանադրության, օրենքների պահանջները, պարտականությունները, պետք է գործեր հարուցել, այդ մարդուն պատասխանատվության կանչել, դրա հիմքով էլ դադարեցնել նրանց լիազորությունները»։
Անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Սահմանադրության օրվա առիթով հղած ուղերձին, մասնավորապես որ Հայաստանին պետք է նոր Սահմանադրություն, քանի որ գործող Սահմանադրությունը «քաղաքացին համարում է, որ իշխող վերնախավն է այդ տեքստը ստեղծել, հայտարարել դրա ընդունման մասին և, ըստ էության, ներդրել այն Հայաստանում, ... Մեզ պետք է նոր Սահմանադրություն, որը ժողովուրդը համարի իր ստեղծածը, իր ընդունածը, համարի, որ այն, ինչ նրանում գրված է՝ իր պատկերացումն է իր ստեղծած պետության և այդ պետության մեջ մարդկանց, քաղաքացիների հարաբերությունների մասին», Գոհար Մելոյանն ասաց.
«Բավականին վտանգավոր պրոցես է, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը չի հրաժարվում Ադրբեջանի պահանջներին ու շահին զուգահեռ գործընթացները կյանքի կոչելուց։ Օրեր առաջ ունեցանք Ադրբեջանի հերթական հրապարակած փաստաթուղթը, Ադրբեջանի վերնախավի պարբերաբար բնույթ կրող հայտարարությունները առ պահանջ մեր սահմանադրական փոփոխությունների, Փաշինյանն էլ հունվարից օրակարգ է դարձրել նոր Սահմանադրության ընդունումը։ Իսկ այդտեղ ուղղակիորեն վտանգ է թաքնված՝ Անկախության հռչակագրից հրաժարում։ Իսկ Անկախության հռչակագրից հրաժարումը ուղղակիորեն հարված է հասցնելու մեր պետության իրավական տարրերին, իրավահենությանը, դրանից հետո անմիջապես Ադրբեջանը աշխարհի համար բարձրացնելու է Հայաստանի՝ որպես իրավական պետություն գոյության հարցը։
Գալիս ենք հետևության, որ Նիկոլ Փաշինյանը սպասարկելով Ադրբեջանի պահանջը, ի կատար ածելով Ադրբեջանի սպառնալիքները՝ հերթական խաղաքարտն է  զոհում, քամուն տալիս՝ այս անգամ արդեն վտանգի տակ դնելով Հայաստանի երրորդ հանրապետության գոյության իրավական հենքը»։

Азербайджан не остановится: Гоар Мелоян представила, чем чреват отказ Армении от Декларации о независимости
14:02 06/07/2024
Армения 5 июля отмечала День Конституции. В этот день в 1995 году проект Основного закона был вынесен на общенациональный референдум и одобрен народом Армении. Изменения в Конституцию РА были внесены дважды – референдумом 27 ноября 2005 года и референдумом 6 декабря 2015 года.
Между тем, в направленном 5 июля послании по случаю Дня Конституции занимающий должность премьер-министра Армении Никол Пашинян в частности отметил: «Нам нужна новая Конституция, чтобы народ считал, что именно он создал ее, именно он принял ее, и то, что в ней написано, – это его представление о созданном им государстве и об отношениях между людьми, гражданами в этом государстве. Нам нужна Конституция, которая будет органически связана с создателем Конституции – с народом».
При этом различные политические и общественные деятели сегодня говорят о том, что Конституция и законы РА попираются именно представителями действующих властей республики.
«В этот знаменательный день констатируем, что у нас в стране сложилась ситуация, когда конституционный строй свергнут. При этом свержение конституционного строя не проявляется только в каком-то одном эпизоде», – сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am 5 июля эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян.
По ее словам, эта кризисная ситуация не возникла вследствие нарушения какой-то одной конституционно-правовой нормы, примеров нарушений за последние 6 лет – множество: начиная с призыва Никола Пашиняна в 2019 году к своим сторонникам блокировать здания всех судов в республике и заканчивая противоправным процессом так называемой делимитации границы, позорным процессом сдачи врагу армянских территорий. Между тем, в соответствии с Конституцией РА, вопросы, касающиеся изменения территории Республики Армения, решаются посредством референдумов.
«В соответствии с Конституцией РА, принимать решения по вопросам, касающимся изменения территории Республики Армения, уполномочены граждане РА, обладающие избирательным правом.
В очередной раз с игнорированием написанных черным по белому конституционных требований  сдаются армянские территории», – заявила Г. Мелоян.
Эксперт по конституционному праву Гоар Мелоян подчеркнула: ненормально, что законы нарушаются высокопоставленными должностными лицами и представителями власти. «Часто на практике и у людей в результате манипуляций возникает впечатление и заблуждение, что причиной этих недостатков является неточный и неполный текст Конституции. Между тем, тексты Конституции и законов пишутся не с презумпцией невменяемости, они созданы для регулирования правоотношений в нормальных условиях. Правовое государство со своим демократическим компонентом создано для того, чтобы как раз таких ситуаций, как сейчас, не возникало, чтобы своим приходом к власти конкретные лица и чиновники не могли формировать атмосферу вседозволенности.
У нас в практической сфере вот какая ситуация: парламент с его беспрецедентным большинством стал обслугой исполнительной власти. Здесь фиксируется переплетение двух ветвей власти, а это присуще уже государствам с авторитарным режимом.
Эта ситуация – ненормальная, в таких случаях предусмотрены решения, просто решение – в плоскости правоохранительных органов: когда должностное лицо позволяет себе нарушать требования Конституции, законов, а также не соблюдать свои обязанности, то нужно возбуждать дела, привлекать этого человека к ответственности, на основании этого должны быть прекращены его полномочия», – сказала она.
Касаясь заявлений Никола Пашиняна по случаю Дня Конституции, Мелоян указала:
«Это весьма опасный процесс, потому что Никол Пашинян не отказывается от воплощения в жизнь процессов, вытекающих из требований и интересов Азербайджана. Несколько дней назад Азербайджан озвучил очередную порцию требований, мы увидели очередные заявления азербайджанской элиты с требованием изменения Конституции Армении. И Пашинян с января включил принятие новой Конституции в свою повестку дня. И здесь просто таится опасность: отказ от Декларации о независимости. Последнее нанесет прямой удар по правовым основам нашего государства, верховенству закона, и сразу после этого Азербайджан поднимет перед миром вопрос существования Армении как правового государства.
Мы приходим к выводу, что Никол Пашинян, выполняя требования Азербайджана, подчиняясь его угрозам, идет на очередную уступку, на этот раз ставя под угрозу правовую основу существования третьей Республики Армения».