Ալիևը hատուկ շնորհավորել է թուրք ֆուտբոլիստին, որ Եվրո-2024-ի ժամանակ ցույց է տվել «Գորշ գայլեր»-ի ժեստը
11:10 06/07/2024
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Թուրքիայի հավաքականին, «որը հաջողությամբ հանդես է եկել Գերմանիայում կայացած ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունում, դուրս եկել  քառորդ եզրափակիչ և տեղ զբաղեցրեց եվրոպական 8 ուժեղագույն թիմերի շարքում»։
Նա հատուկ շնորհակալություն է հայտնել թուրք պաշտպան Մերիհ Դեմիրալին, որը Եվրո-2024-ի 1/8 եզրափակչի Ավստրիայի ընտրանու հետ հանդիպմանը խփած գոլից հետո Թուրքիայի՝ «Ազգայնական շարժում» կուսակցության «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական կազմակերպության ժեստն է ցույց տվել, ու այդ պատճառով երկու խաղով որակազրկվել է։
«Մասնավորապես, շնորհավորում եմ Մերիհ Դեմիրալին, ով 1/8 եզրափակչում 2 գոլ խփեց ու ճանաչվեց հանդիպման լավագույն խաղացող։ Մերիհի պատիժն անարդար է, և ես խստորեն դատապարտում եմ այն։ Թուրքիայի հավաքականին հաղթանակ եմ մաղթում Նիդեռլանդնեերի  հետ խաղում։ Կեցցե թյուրքական աշխարհը», - ասվում է նրա գրառման մեջ։

Ильхам Алиев особо поздравил показавшего жест «Серых волков» защитника сборной Турции Демирала
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поздравил сборную Турции по футболу с выходом в 1/4 финала, а также высказался относительно наказания УЕФА защитника Мериха Демирала.
УЕФА дисквалифицировал защитника сборной Турции Мериха Демирала на два матча за жест «Серых волков», который он показал после матча с Австрией в 1/8 финала Евро-2024. Таким образом, Демирал пропустит субботний матч четвертьфинала против сборной Нидерландов, а также полуфинал Евро-2024, если Турция туда попадет.
«Поздравляю сборную братской Турции, успешно выступившую на чемпионате Европы по футболу в Германии и занявшую место среди 8 сильнейших европейских сборных, с выходом в 1/4 финала.  Особенно поздравляю Мериха Демирала, который забил два гола в матче 1/8 финала и был признан лучшим футболистом игры. Наказание, которому подвергся Мерих, несправедливо, и я решительно осуждаю его. Желаю сборной Турции победы в матче с Нидерландами! Да здравствует тюркский мир!» - отмечается в публикации Алиева в соцсети Х.