Արդյոք արդար է Ֆրանսիայի՝ Եվրո-2024-ի կիսաեզրափակիչ դուրս գալը. Մբապեի արձագանքը
Ֆրանսիայի հավաքականի հարձակվող Կիլիան Մբապեն գնահատել է, թե արդյո՞ք արդար է  իր թիմի՝ 2024 թվականի Եվրոպայի առաջնության կիսաեզրափակիչ դուրս գալը, չնայած այն հանգամանքին, որ ֆրանսիացի ֆուտբոլիստները երբեք գոլ չեն խփել այդ մրցաշարում։ Նրա խոսքերը մեջբերում է L'Equipe-ը։
«Արդարացի՞ է, որ մենք կիսաեզրափակչում ենք։ Դժվար է պատասխանել, քանի որ ես հիմա էյֆորիայի մեջ եմ: Չեմ ուզում ստել. մենք հանդերձարանում չենք քննարկել, որ դեռ  որևէ գոլ չեն խփել։ Մենք կփորձենք լուծել այս խնդիրը՝ պահպանելով նույն ամուր պաշտպանությունը»,- Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, ասել է Մբապեն։
Հիշեցնենք, որ Եվրո-2024-ի քառորդ եզրափակչի երկրորդ խաղում Ֆրանսիան պարտության է մատնել Պորտուգալիայի հավաքականին։ Հանդիպման հիմնական և լրացուցիչ ժամանակն ավարտվել է 0։0 և հաղթողը որոշվել է  հետխաղյա 11 մետրանոց հարվածաշարում, որն էլ ավարտվել է Ֆրանսիայի հավաքականի առավելությամբ (5-3)։
1/8 եզրափակչում ֆրանսիացիները պաշտպան Յան Վերտոնգենի ինքնագոլի շնորհիվ հաղթել էին Բելգիային (1:0), իսկ խմբային փուլում Նիդեռլանդների հետ խաղացել էին՝ 0։0, հաղթել Ավստրիային (1:0) շնորհիվ Մաքսիմիլիան Վեբերի ինքնագոլի, ինչպես նաև ոչ-ոքի խաղացել Լեհաստանի հետ (1:1), որտեղ միակ գոլը խփել էր Մբապեն 11 մետրանոց հարվածից։ Նման բան երբեք չի եղել Եվրոպայի առաջնությունում։

Мбаппе оценил справедливость выхода сборной Франции в 1/2 финала чемпионата Европы
Нападающий сборной Франции Килиан Мбаппе оценил справедливость выхода команды в полуфинал чемпионата Европы - 2024 при том факте, что на турнире французские футболисты еще ни разу не забили с игры. Его слова приводит издание L'Equipe.
«Трудно ответить, потому что меня сейчас охватывает эйфория. Я не хочу врать: в раздевалке мы не обсуждали то, что все еще ни разу не забили с игры. Мы постараемся решить эту проблему, сохраняя такую же солидную оборону», — заявил Мбаппе.
5 июля французские футболисты в рамках четвертьфинала турнира переиграли команду Португалии. Основное время завершилось со счетом 0:0, в дополнительное футболисты также не забили. Исход противостояния был решен в серии послематчевых пенальти, где сильнее оказались французы — 5:3.
Ранее в 1/8 финала французы обыграли Бельгию (1:0) благодаря автоголу защитника Яна Вертонгена, а на групповой стадии сыграли вничью с Нидерландами (0:0), обыграли Австрию (1:0) благодаря автоголу Максимилиана Вебера, а также разошлись миром с Польшей (1:1), где единственный гол с пенальти забил Килиан Мбаппе.
В полуфинале Франция сразится с Испанией, которая выбила страну-хозяйку — Германию.
Чемпионат Европы — 2024 проходит на полях в Германии с 14 июня по 14 июля. Действующим чемпионом Европы является сборная Италии, которая уже завершила выступление на турнире, проиграв в 1/8 финала турнира Швейцарии, пишет «Газета.Ru».