Հայաստանում կանցկացվի հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություն
Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում մասնակցության նախապատրաստման շրջանակում հուլիսի 15-24-ը Հայաստանում կանցկացվի «ԱՐԾԻՎ ԳՈՐԾԸՆԿԵՐ-2024» հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժությունը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից։
Զորավարժությանը ներգրավված են լինելու ՀՀ ԶՈՒ խաղաղապահ բրիգադի, Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի զինծառայողները:
Զորավարժությունը ենթադրում է խաղաղապահ առաջադրանքների ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև կայունացման գործողություններ։
«Զորավարժության նպատակն է բարձրացնել միջազգային խաղաղապահ առաքելությունների մասնակցող ստորաբաժանման փոխգործակցելիության մակարդակը խաղաղապահ գործողությունների շրջանակում, իրականացնել կառավարման և մարտավարական հաղորդակցման լավագույն փորձի փոխանակում, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական ստորաբաժանման պատրաստվածությունը:
Խաղաղապահ առաքելությունների նախապատրաստության շրջանակում միջազգային խաղաղապահ գործողությունների համար նախապատրաստվող ստորաբաժանումները պարբերաբար մասնակցում են նմանօրինակ համատեղ զորավարժությունների և վարժանքների գործընկեր երկրներում»,- հյատնում են ՊՆ-ից:

In the framework of preparation for participation in international peacekeeping missions the Armenia-U.S. joint exercise "EAGLE PARTNER 2024" will be held from 15 to 24 July in Armenia, the country's Defense Ministry reported on Saturday.
Servicemembers from the peacekeeping brigade of the Armed Forces of the Republic of Armenia, the U.S. Army Europe and Africa, and the Kansas National Guard participate in the exercise.
The exercise will focus on stabilization tasks between conflicting parties during a peacekeeping mission.
The purpose of the exercise is to enhance the interoperability of units participating in international peacekeeping missions, exchange best practices in control and tactical communication, and improve the readiness of the Armenian unit.
Units preparing for international peacekeeping operations regularly engage in similar joint military exercises and training with partner countries.