Սլովակիայի վարչապետը մահափորձից հետո առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջև
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն մահափորձից հետո առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջեւ։ Այս մասին հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
MIR 24-ը գրում է, որ քաղաքական գործիչը ելույթ է ունեցել Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի օրվա կապակցությամբ, որը Սլովակիայում պետական տոն է։ Արարողությունը տեղի է ունեցել Բրատիսլավայի «Դեվին ամրոցում։
Իր ելույթում վարչապետը մերժել է առաջադեմ և ազատական գաղափարախոսությունները, որոնք, ինչպես ինքն էր պնդում, «քաղցկեղի պես տարածվում են և թույնի պես են»։
Ավելի վաղ վարչապետը հայտնել էր, որ մահափորձը լուրջ վնաս է հասցրել իր առողջությանը։ Նա նաև նշել է, որ չի հավատում, որ «միայնակ խելագարը» կրակել է իր վրա՝ նրան անվանելով ընդդիմադիր ակտիվիստ։

Премьер-министр Словакии Роберт Фицо впервые после покушения появился на публике. Об этом сообщают местные СМИ.
Как передает МИР 24, политик выступил с речью по случаю Дня святых Кирилла и Мефодия, который является государственным праздником в Словакии. Торжественное мероприятие состоялось в Девинском граде в Братиславе.
В ходе выступления премьер отверг прогрессивные и либеральные идеологии, которые, как он утверждает, «распространяются как рак и подобны яду».
«Я не хочу, чтобы Словакия оказалась в числе стран, которые создают карикатуру на западную цивилизацию», – сказал он.
Ранее премьер рассказал, что покушение нанесло серьезный ущерб его здоровью. Фицо также отметил, что не верит, что в него стрелял «одинокий сумасшедший», назвав того активистом от оппозиции.