Սլովակիայի վարչապետը մահափորձից հետո առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջև
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն մահափորձից հետո առաջին անգամ հայտնվել է հանրության առջեւ։ Այս մասին հայտնում են տեղական լրատվամիջոցները։
MIR 24-ը գրում է, որ քաղաքական գործիչը ելույթ է ունեցել Սուրբ Կիրիլի և Մեթոդիոսի օրվա կապակցությամբ, որը Սլովակիայում պետական տոն է։ Արարողությունը տեղի է ունեցել Բրատիսլավայի «Դեվին ամրոցում։
Իր ելույթում վարչապետը մերժել է առաջադեմ և ազատական գաղափարախոսությունները, որոնք, ինչպես ինքն էր պնդում, «քաղցկեղի պես տարածվում են և թույնի պես են»։
Ավելի վաղ վարչապետը հայտնել էր, որ մահափորձը լուրջ վնաս է հասցրել իր առողջությանը։ Նա նաև նշել է, որ չի հավատում, որ «միայնակ խելագարը» կրակել է իր վրա՝ նրան անվանելով ընդդիմադիր ակտիվիստ։

Fico has been recovering at home from multiple wounds he suffered in the May 15 attack when he was shot in the abdomen as he greeted supporters in the town of Handlova, nearly 140 kilometers (85 miles) northeast of the capital.
The suspect, identified only as J.C., was immediately arrested and faces terror charges.
Fico gave a speech on a stage at an evening gathering to mark the 1,161 anniversary of Saints Cyril and Methodius’s arrival, a national holiday in his country.
People gave him a standing ovation when he arrived at the Devin Castle in the capital.
In his adress, Fico, who was standing on the stage, attacked what he called liberal and progressivist ideologies and praised Hungary’s Prime Minister Viktor Orbán for his recent trips to Kyiv and Moscow.
Fico ended his country’s military aid for Ukraine after his coalition government was sworn in on Oct. 25. He also opposes EU sanctions on Russia, and wants to block Ukraine from joining NATO.