ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ղեկավար Սամանթա Փաուերը հուլիսի 8-ից հուլիսի 11-ը կլինի Հայաստանում՝ հաստատելու Հայաստանի հետ Միացյալ Նահանգների խորացող գործընկերությունը, ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգին և առաջ մղելու Հայաստանի դիմակայունությունը բարձրացնելու ջանքերը։ Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելությունից։
Իր այցի ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը կհանդիպի Հայաստանի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, գործարար ոլորտի առաջնորդների, երիտասարդների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ՝ ընդգծելու ԱՄՆ ՄԶԳ հանձնառությունը Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտներն ամրապնդելու և նրա տնտեսական ներուժը ի շահ ողջ հայության օգտագործելու համար: Նա նաև կհանդիպի տեղահանված անձանց հետ՝ ուժեղացնելու ԱՄՆ աջակցությունը Հայաստանի կառավարությանը հումանիտար, ներառյալ հոգե-սոցիալական և առավել երկարաժամկետ օգնություն տրամադրելու տեղահանվածներին՝ վերականգնելու իրենց կյանքը:

Глава Агентства США по международному развитию (USAID) Саманта Пауэр 8-11 июля посетит Армению, чтобы подтвердить углубление партнерства Вашингтона и Еревана.
"Армянская миссия USAID сообщает о предстоящем визите главы USAID Саманты Пауэр в Армению. Директор USAID Саманта Пауэр будет в Армении 8-11 июля, чтобы подтвердить углубление партнерства США с Арменией, подчеркнуть поддержку USAID программы реформ правительства Армении и продвигать усилия по повышению устойчивости Армении", - говорится в сообщении USAID.
В ходе своего визита глава USAID встретится с высокопоставленными официальными лицами правительства Армении, представителями бизнеса, молодежью и представителями СМИ, чтобы подчеркнуть приверженность USAID укреплению демократических институтов Армении и использованию ее экономического потенциала на благо всего армянства.
Она также встретится с вынужденными переселенцами из Нагорного Карабаха, чтобы усилить поддержку США правительству Армении в предоставлении гуманитарной, в том числе психосоциальной и еще более долгосрочной помощи депортированным лицам для восстановления их жизни.