Սամվել Թոփալյան. Աշխատանքից ազատման նամակում գրված էր, որ առաջին կարգի դերասան եմ
«ԳՈՅում եմ... ԼՈՆԴՈՆ ԲԼՅՈՒԶ ներկայացմանը ... Դեռ չգիտեի, որ առաջին կարգի դերասան եմ, երեկ աշխատանքից ազատման նամակը ստացա ու էդ նամակի մեջ էր գրած))) , որ առաջին կարգի եմ, հիմա էդ լավ ա, թե չէ...))))) առավել ևս, որ աշխատանքից ազատվելուց ես իմանում, քանի որ մինչ այդ հետաքրքիր էլ չէր...))»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ կառավարության որոշմամբ Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնը միավորվել է «Գոյ» թատրոնին։
Օրեր առաջ «Գոյ» թատրոնի դերասան Աշոտ Տեր-Մաթևոսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել էր, որ Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի հետ «Գայ» թատրոնի որևէ դերասան պայմանագիր չի կնքել։
«Սունդուկյան թատրոնը երկու ամիս առաջ ծանուցել է բոլոր աշխատակիցներին, որ «Գոյ» թատրոնից ազատված են։ Միավորումից հետո պետք է լինի պայմանագրերի թարմացում, բայց մենք նոր պայմանագիր չենք կնքել Սունդուկյան թատրոնի հետ, քանի որ մեր նպատակն ուրիշ է»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ կառավարության որոշմամբ «Գոյ» թատրոնը միավորվել է Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնին, սակայն «Գոյ» թատրոնի դերասանական ու ստեղծագործական կազմը դեմ է այդ միավորմանը, ուզում են որպես առանձին թատրոն հանդես գալ։ «Գոյ» թատրոնը միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշումը վիճարկում է դատարանում, նաև թատրոնի դերասանները, ստեղծագործական անձնակազմը բողոքի ակցիաներ է արել՝ իրենց դժգոհությունը փորձելով հասցնել ԿԳՄՍ նախարարություն, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրինությանը։

Самвел Топалян: В письме о моем увольнении было написано, что я первоклассный актер
«Я в театре "Гой", на спектакле "Лондон Блюз"… Еще не знал, что я – первоклассный актер. Просто вчера получил письмо о своем увольнении. Об этом было написано в письме – мол, я первоклассный. Теперь это хорошо или плохо? Тем более, что об этом узнаешь при увольнении, ибо до этого было неинтересно даже…» – написал актер на своей странице в Facebook.
Напомним, ранее в соответствии с решением правительства Агентством государственного регистра театр «Гой» был реорганизован и объединен с театром имени Сундукяна. Творческий и актерский коллективы театра «Гой» выступают против объединения, заявляют, что не пойдут работать в театр имени Сундукяна. Они оспаривают решение правительства об объединении театров в суде. Актеры и творческий коллектив театра также проводили акции протеста, пытаясь представить свое недовольство министерству ОНКС и руководству театра имени Сундукяна.
Как сообщил Panorama.am несколько дней назад актер театра «Гой» Ашот Тер-Матевосян, ни один из актеров театра «Гой» не подписал контракт с Национальным академическим театром имени Сундукяна.
«Театр имени Сундукяна два месяца назад уведомил всех сотрудников о том, что их уволили из театра Гой». После объединения должно произойти обновление контрактов, но мы не заключали новых контрактов с театром имени Сундукяна, потому что у нас другая цель», – сказал он.