Բեռլինի ոստիկանությունը Եվրո-2024-ի Նիդեռլանդներ-Թուրքիա խաղից հետո ձերբակալել է 54 մարդու
Գերմանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 54 մարդու՝ Եվրո-2024-ի քառորդ եզրափակիչի Նիդեռլանդներ-Թուրքիա խաղից առաջ, ընթացքում և հետո տեղի ունեցած անկարգությունների պատճառով։ Հանդիպումը կայացել է հուլիսի 6-ին Բեռլինի Օլիմպիական մարզադաշտում։
«54 ձերբակալություն է իրականացվել, մինչ այժմ հարուցել է 64 քրեական գործ, այդ թվում՝ մարմնական վնասվածք հասցնելու, տարածք ապօրինի մուտք գործելու, վիրավորանքների, խարդախության և թմրամիջոցների տարածման մասին օրենքը խախտելու համար։
Հայտնի է, որ ձերբակալությունների ժամանակ երկու ոստիկան վիրավորվել են, սակայն կարողացել են շարունակել իրենց պարտականությունների կատարումը»,- Բեռլինի ոստիկանության խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
sport.ru-ի հաղորդմամբ, խաղի մեկնարկից առաջ ոստիկանությունը դադարեցրել է Թուրքիայի հավաքականի երկրպագուների երթը ազգայնական ժեստ ցույց տալու պատճառով։ Օլիմպիական մարզադաշտում ֆուտբոլի ժամանակ կիրառվել են պիրոտեխնիկաներ՝ խախտելով օրենքը։
Հիշեցնենք, որ Նիդեռլանդների հավաքականը 2:1 հաշվով կամային հաղթանակ է տարել Թուրքիայի նկատմամբ և դուրս եկել Եվրո-2024-ի կիսաեզրափակիչ, մրցակիցը Անգլիայի հավաքականն է

Евро-2024: полиция Берлина задержала 54 человека после матча Нидерланды – Турция
Полиция Германии задержала 54 человека из-за беспорядков, происходивших до, во время и после завершения матча 1/4 финала Евро-2024 между сборными Нидерландов и Турции.
Встреча прошла 6 июля на Олимпийском стадионе в Берлине.
"В рамках операции было проведено 54 задержания. Полиция на данный момент возбудила 64 уголовных дела, в том числе по факту нанесения телесных повреждений, незаконного проникновения на территорию, оскорблений, мошенничества и нарушения закона о распространении наркотиков.
Известно, что при задержаниях два сотрудника полиции ранения, но сумели продолжить выполнения своих обязанностей", — цитирует сообщение полиции Берлина ТАСС.
Перед началом матча полиция остановила марш фанатов сборной Турции из-за демонстрации фанатами националистического жеста. Во время футбола на Олимпийском стадионе в нарушении закона использовалась пиротехника, а на фан-фестивале у Бранденбургских ворот начались столкновения между болельщиками обоих сборных.
Сборная Нидерландов одержала волевую победу над Турцией со счётом 2:1 и вышла в полуфинал Евро-2024. Следующим соперником оранжевых будет сборная Англии.