Բեռլինի ոստիկանությունը Եվրո-2024-ի Նիդեռլանդներ-Թուրքիա խաղից հետո ձերբակալել է 54 մարդու
Գերմանիայի ոստիկանությունը ձերբակալել է 54 մարդու՝ Եվրո-2024-ի քառորդ եզրափակիչի Նիդեռլանդներ-Թուրքիա խաղից առաջ, ընթացքում և հետո տեղի ունեցած անկարգությունների պատճառով։ Հանդիպումը կայացել է հուլիսի 6-ին Բեռլինի Օլիմպիական մարզադաշտում։
«54 ձերբակալություն է իրականացվել, մինչ այժմ հարուցել է 64 քրեական գործ, այդ թվում՝ մարմնական վնասվածք հասցնելու, տարածք ապօրինի մուտք գործելու, վիրավորանքների, խարդախության և թմրամիջոցների տարածման մասին օրենքը խախտելու համար։
Հայտնի է, որ ձերբակալությունների ժամանակ երկու ոստիկան վիրավորվել են, սակայն կարողացել են շարունակել իրենց պարտականությունների կատարումը»,- Բեռլինի ոստիկանության խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
sport.ru-ի հաղորդմամբ, խաղի մեկնարկից առաջ ոստիկանությունը դադարեցրել է Թուրքիայի հավաքականի երկրպագուների երթը ազգայնական ժեստ ցույց տալու պատճառով։ Օլիմպիական մարզադաշտում ֆուտբոլի ժամանակ կիրառվել են պիրոտեխնիկաներ՝ խախտելով օրենքը։
Հիշեցնենք, որ Նիդեռլանդների հավաքականը 2:1 հաշվով կամային հաղթանակ է տարել Թուրքիայի նկատմամբ և դուրս եկել Եվրո-2024-ի կիսաեզրափակիչ, մրցակիցը Անգլիայի հավաքականն է

German police detained 54 people and launched 64 criminal investigations around Saturday's Euro 2024 quarter-final between Turkey and the Netherlands, dpa reported.
Police said on Sunday the probes are on suspicion of simple and grievous bodily harm, trespassing, insulting others, fraud and offences against narcotics laws.
Two officers were injured and 3,200 overall on duty around the high-risk match in the Olympic Stadium which the Dutch won 2-1.
A fan march of around 8,000 Turkey supporters was stopped by police after the controversial wolf salute gesture was repeatedly shown.
The wolf salute is attributed, among other things, to a far-right extremist movement. The movement known as “Ülkücü” or “grey wolves” are linked to political allies of Erdogan, the ultra-nationalist MHP in Turkey.
A Dutch fan march of 19,000 took place without incidents but police said that fans from both camps briefly clashed at the Berlin fan fest. The groups were separated whereupon the situation calmed down immediately.